EkolojiManşet

TÜDAV: Deniz salyası biyolojik çeşitliliği tehdit ediyor

0
Fotoğraf: AA

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV), Marmara Denizi‘nin kabusu haline gelen deniz salyası (müsilaj) hakkında bir açıklama yayınladı.

Açıklamada müsilaj nedeniyle meydana gelecek biyolojik çeşitlilikteki azalmanın Marmara Denizi‘nin yanında Karadeniz ve Kuzey Ege’yi de olumsuz etkileyeceği belirtildi.

‘Fotosentezi engelliyor’

Deniz suyuna giren ışığın azalmasının fotosentezi engellemesi nedeniyle dip canlılarının, başta da sedenter deniz canlılarının ölmesine neden olacağının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Müsilaj son iki yıldır çok yoğun olarak Batı Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’nin birçok bölgesini kaplamıştır. Çok geniş bir alana yayılan ve uzun hatlar oluşturan bu müsilaj, rüzgarın etkisiyle belli alanlarda daha fazla toplanmaktadır. Bu toplanmadan sonra ise su yüzeyinde parçalanarak kümeler halinde çöküp bentik bölgede ‘Deniz Karı’ olarak bilinen oluşumlar meydana gelecektir. Bu tür oluşumlar görece sığ olan Adriatik Denizi’nde de sıkça görülmektedir.”

Fotoğraf: AA

‘Balık ağları müsilajla kaplandı’

Marmara Denizi’nde balık ağlarının gözlerinin müsilaj nedeniyle kapanmış durumda olduğu belirtilen açıklamada “Sezon açılınca sorun büyüyecektir. Aşırı müsilaj oluşumu sadece su kolonundaki pelajik ve bentik ekosistemi olumsuz etkilemez. Başta suda çözünmüş oksijen azalması görülecek daha sonra bentik bölgede yaşayan birçok tür ortadan kalkacaktır. Bunlara örnek olarak Gorgonlar, süngerler, kabuklular gibi hareketsiz türler verilebilir” denildi.

Müsilaj olayının oluşması için su sıcaklık seviyesinin yüksek olması gerektiği belirtilen açıklamada “Şu anda sıcaklıklar mevsim normallerinin iki derece üzerinde seyrediyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Aşırı fitoplankton artışlarının denizel ekosistemde ikinci basamakta olan zooplanktonları baskılayarak türlerin azalmasına neden olmaktadır. Bu bitkisel canlıların üstel olarak artmasının ana sebebi bu denizin başta evsel atıklarla kirlenmesidir. Ayrıca, üst akıntı yoluyla da Ege Denizi’ne taşınması ve ilkbahar dönemindeki süregelen sıcaklık artışlarıyla üremenin üstel olarak artışıdır” denildi.

Bursa Mudanya- Fotoğrfa/AA

‘Arıtma için yatırım yapılmadı’

Özellikle, Marmara Denizi’nde 20 yıl önce hiçbir binanın ve tesisin olmadığı kıyıların yerleşimle dolduğu kaydedilen açıklamada, müsilajların oluşumuna neden olan faktörler şu şekilde anlatıldı:

Arıtma için yeterli yatırımlar yapılmadı. Diğer yandan, bu denizde artan habitat kaybı, aşırı avcılık, kirlenme, yabancı türler ve iklim krizine karşı kendisini koruyacak tedbirleri alamadık. Mesela hiçbir ciddi koruma alanı oluşturamadık, kirlenme için ciddi tedbirler alamadık. Koruma için ciddi, gerekli yasal ve teknik altyapıyı kuramadık.

Yapılması gerekenlerin de altı çizildiği açıklamada “Şimdi yapılması gerekenlerden biri deniz üstünde biriken bu müsilajı fiziksel yöntemlerle mesela petrol yayılmasına engel olan teknelerin sistemleriyle toplamaktır. Böylece batınca daha fazla oksijen tüketmesine engel olmak, dolayısıyla toplu canlı ölümlerini azaltmak mümkün olabilir. Ancak bu kesin bir çözüm değildir. Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege ‘de görülen Müsilaj için çok disiplinli izleme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır” önerilerinde bulunuldu.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.