ManşetSağlık

TTB: Salgın, Sağlık Bakanı ‘bitti’ dediğinde bitmiyor

0

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Merkez Konseyi, Pandemi Çalışma Grubu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın geçen hafta koronavirüs sürecine dair yapmış olduğu “En kötü günlerimiz geride kaldı” yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Koca geçen hafta Sakarya Valiliği’nde yapmış olduğu konuşmada Bilim Kurulu’nun bu hafta içerisinde yapılacağını ve en önemli toplantılardan biri olacağını söylemişti. Ancak dün Koca, söz konusu Bilim Kurulu toplantısının 27 Nisan’a ertelendiğini duyurdu.

‘Salgın ciddiye alınmıyor’

TTB tarafından yapılan açıklamada Koca’nın yaz döneminde maske kullanılmayacağı mesajını içeren konuşmasına ilişkin olarak “Toplantı konusunun toplantı yapılmadan kamuoyu ile paylaşılması, salgının ciddiye alınmadığının önemli bir göstergesidir. Alınacak kararlar konusunda toplantı sahibi kamu otoritesinin böylesine emin olduğu bir toplantıyı neden yapacağı ayrıca sorgulanması gereken bir durumdur” denildi ve şunlar aktarıldı:

“İktidar; bilimsel verileri şeffaflıkla paylaşarak, aşılamada istenilen tablodan çok uzak olan durumun giderilmesi için toplumu aşılamaya teşvik etmek yerine yurttaşların haklı bıkkınlığını dayanaksız müjdelerle gidermek istemektedir. Oysa bu süreçte kamuoyunun pandemi sürecine dair bilimsel gerçeklerle bilgilendirilmesi gerekmektedir.”

‘Bilim Kurulu ekonomik ve siyasi kaygı içeren oyunlara alet olmamalı’

Pandemi döneminde siyasal iktidarın uyguladığı politikaların, salgınla bilimsel mücadeleyi geri plana ittiğinin, ekonomik ve siyasi kaygıları öne çıkardığının dile getirildiği açıklamada, “Bilim Kurulu; böyle oyunlara yeniden alet olmamalı, bilimsel veriler üzerinden hareket etmelidir” sözlerine yer verildi.

‘İktidar salgını yönet(e)medi, politikalarıyla önlenebilir ölümlere neden oldu’

Öte yandan iki yılın ardından mevcut duruma dair değerlendirme yapan TTB Pandemi Çalışma Grubu, Sağlık Bakanlığına “Süreç içinde paylaştığımız pek çok raporun son halkası olarak TTB web sitesinde erişime açıktır. Pandemide ikinci yılın sonunda ortaya konan soru ve sorunlar hakkında Sağlık Bakanlığı; önünü görebileceği projeksiyonlar ve çeşitli senaryolar için yeterli, tatmin edici yanıtlar vermekle ve toplumu aydınlatmakla yükümlüdür. Geldiğimiz aşamada iktidar salgını yönet(e)memiş, uyguladığı politikalarla önlenebilir ölümlere neden olmuştur” eleştirilerini yöneltti.

‘Salgın bitmedi, devam ediyor’

Pandemi sürecinin bu evresinde Sağlık Bakanlığı’nı halk sağlığını gözetmeye, bilimsel ve gerçekçi sorumlulukla hareket etmeye davet eden TTB’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı’na ve Bilim Kurulu’na salgının bitmediğini ve devam ettiğini tekrar hatırlatıyoruz. Maske, temizlik ve mesafe gibi kişisel koruyucu önlemlerin devam etmesinin yanı sıra havalandırma ve kapalı ortamlarda fazla kalınmaması gibi birçok tedbiri günlük yaşamımızdan bir süre daha çıkarmamamız gerektiğini belirtiyoruz. Tam aşı oranlarımızın düşük olduğunu, olası bir varyant değişikliği ihtimalinin bulunduğunu ve bu nedenle aşı konusunun daha fazla önemsenmesi gerektiğini savunuyoruz.”

‘Salgın Sağlık Bakanı ‘bitti’ dediğinde bitmiyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Ocak’ta yapmış olduğu “Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum. Endişe etmeyiniz, hastalık eski günlerde ki gücünde değil” konuşmasına işaret edilen TTB açıklamasında 30 Ocak’tan 19 Nisan’a kadar kadar resmi rakamlara göre COVID-19 nedeniyle 11 bin 565 kişinin öldüğü belirtilerek tablonun vahametine dikkat çekildi.

“Ne yazık ki salgın, Sağlık Bakanı ‘bitti’ dediğinde bitmemektedir” ifadelerinin dile getirildiği açıklamada son olarak şunlar aktarıldı:

“Unutulmamalıdır ki, ‘Her birimizin sağlığı, hepimizin sağlığına bağlıdır’ Sağlık Bakanlığı’nın öncelikle yapması gerekenler; özellikle riskli kişilerin tam aşılanmasının sağlanmasıyla,  toplumun yeni ölümcül varyantlara karşı yeterli derecede korunabileceği mekanizmaları oluşturmak ve pandemi dönemindeki 300 bine yakın önlenebilir fazladan ölümün hesabını vermektir.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.