ManşetTürkiye

TSK’dan 15 Temmuz açıklaması

0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Darbecilerin, ‘TSK bünyesinde yuvalanan illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ)’ olarak nitelendirildiği açıklamada, darbe girişiminin 17 Temmuz günü saat 16:00 itibariyle bütün yurt genelinde tam anlamıyla bastırıldığı ve TSK birlik ve kurumlarının tamamında mutlak kontrolün sağlandığı bildirildi. Açıklamada, darbe girişiminde bulunanların TSK’nın ezici çoğunluğuyla hiçbir ilgisinin bulunmadığı vurgulandı.

70

Genelkurmay açıklamasında 15 Temmuz günü yaşananlara da ayrıntılarıyla yer verildi. Saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilginin Genelkurmay Karargahında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay II’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in katılımıyla değerlendirildiği kaydedildi. Açıklamanın devamında ayrıntılar şöyle sıralandı:

Uçuşların durdurulması talimatı

” Bu değerlendirmeye bağlı olarak Genelkurmay Başkanı tarafından Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havada bulunanların derhal üslerine dönmesi; Kara Havacılık Komutanlığına gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması; Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirlerini vermiştir. ”

“Genelkurmay .II’nci Başkanı tarafından da, Genelkurmay Başkanının emriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranmış ve Türk Hava Kuvvetlerine ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir. Böylece, alınan bilgi doğrultusunda bu alçak ve sefil girişime karşı ilgili/sorumlu makamlara gerekli ikaz ve emirler anında ve en geniş şekliyle iletilmiştir. ”

Genelkurmay Başkanı’na tehdit ve zorlama

“Bünyemizde ur haline gelen, kendilerine emanet edilen ve düşmana karşı kullanılması gereken silahları devletimize, silah arkadaşlarına ve halkımıza karşı kullanmakta tereddüt dahi etmeyen illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) tarafından ihanet belgesi olan sözde (2 numaralı) bildirinin Genelkurmay Başkanınca imzalanması ve televizyonda okunması yönünde kendisine tehdit ve zorlamada bulunulmuştur. Hainlerin bu talepleri Genelkurmay Başkanı tarafından hakaret içeren ifadelerle, hiddetle ve kesinlikle reddedilmiştir. ”

Açıklamada, darbe girişimcilerinin en ağır şekilde cezalandırılacağı belirtilerek, “TSK en genç erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içerisinde Devletimizin ve yüce Milletimizin emrinde, görevinin başındadır” denildi. Açıklama, “Zafer, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, asil milletimizin yüksek değer ve hedeflerine inananlarındır” ifadesiyle son buldu.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.