ManşetTürkiye

TSK, enkaza ulaşmak üzere

0

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye tarafından düşürülen uçaktan bazı malzeme ve parçalara ulaşıldığı duyuruldu.

Ancak arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini, 1260 metre derinde araştırma yapıldığı, buna karşın pilotlara ve uçağın enkazına henüz ulaşılamadığı açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

Beş askeri gemi, bir uçak ile arıyoruz

“22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hv.K.K.lığımıza ait RF-4 uçağı ile temasın kesilmesini müteakip başlatılan arama kurtarma faaliyetleri, her gün beş askeri gemi/bot (1 fırkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu) bir uçak (CN-235), dört arama kurtarma helikopteri ile devam ettirilmiştir. Ayrıca, Dz.K.K.lığına ait hidrografi gemisi, 26 Haziran 2012 tarihinden itibaren bölgede derin su araması faaliyetlerine başlamıştır.”

“Arama ve kurtarma faaliyetlerinin başlangıcından itibaren, olay bölgesi deniz unsurları tarafından 24 saat süre ile, hava unsurları tarafından gündüz süresi içerisinde sürekli olarak aranmıştır. Arama ve kurtarma çalışmaları esnasında pilotlarımıza ait bazı malzeme ile uçağa ait bazı parçalar bulunmuştur. Bugüne kadar 70×23 mil karelik bir alan taranmış, ancak pilotlarımıza ve uçağın enkazına henüz ulaşılamamıştır. Ortalama derinliği 1260 metre olan arama bölgesinde, hidrografi gemisinin dışında başka bir gemi bulunmasına dair çalışmalar Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürülmektedir.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.