ManşetDoğaHayvan Hakları

Tropikal Mavi Spix Papağanı’nın soyu tükendi

0
mavi spix papağanı

2011’de yayınlanan animasyon filmi Rio ile tanınan tropikal Mavi Spix Papağanı‘nın soyunun tükendiği onaylandı. Uzmanlar neslinin tükenmesinin sebebi olarak dünyanın bu bölgesinde görülen yüksek ormansızlaşma oranını gösterdi.

Bird Life tarafından yayınlanan rapora göre, tropikal Mavi Spix Papağanı’nın son örneği 2000 yılı civarında görüldü ve türün soyu tükendi.

Kuşları, yaşam alanlarını ve küresel biyolojik çeşitliliği korumaya çalışan küresel bir koruma organizasyonu BirdLife International’in sekiz yıl süren çalışmasında soyu tükenme tehlikesinde olan 51 kuş türü incelendi.

Sekiz türün daha soyu tükendi

Euronews’ten Burak Ortahamamcilar’ın haberine göre soyunun tükendiği doğrulanan veya şüphelenilen sekiz türün dördü Brezilya’da olmak üzere beşi Güney Amerika kıtasında yaşıyordu.

Poo-uli

Yalnızca Brezilya’da yaşayan şifreli ağaç avcısı (Cryptic Treehunter) ve Alagoas yeşillik temizleyici (Alagoas Foliage-gleaner) ile Brezilya’nın Kuzey Doğu’sunda yaşayan orman ötleğengili ailesinden iki kuş türü (overnbird) ve Hawaii’den Poo-uli türü nesli tükenmiş olarak kabul edildi.

Çalışmada dört kuş türü ise Kritik Olarak Tehlike Altında (Muhtemelen Soyu Tükenmiş) olarak yeniden sınıflandırıldı. Rapora göre bu sekiz türün soyunun tükenmesi, dünyanın bu bölgesindeki yüksek ormansızlaşma oranının yıkıcı etkilerini yansıtıyor.

‘Bir yokoluş dalgası’

BirdLife direktörü Dr. Stuart Butchart çalışma sonuçlarını “Son yüzyıllarda kuşların yok oluşlarının yüzde doksanı adalardaki türlerde görülüyor. Bununla birlikte, sonuçlarımız, esas olarak habitat kaybı ve sürdürülebilir olmayan tarım ve ağaç kesimi nedeniyle oluşan bozulmanın, kıtaları kaplayan büyüyen bir yokoluş dalgası yarattığını doğruluyor”. sözleriyle değerlendirdi.

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.