ManşetTürkiye

Topçu Kışlası ve tüm Taksim projeleri iptal edilmiş, hem de 1 ay önce!

0

Bianet’in haberine göre Taksim Dayanışması’nın sözcülerinden ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması ile ilgili projenin dayanağı olan planların 1. İdare Mahkemesi tarafından 6 Haziran’da iptal edildiği bilgisini teyid etti.

Ancak kararın gerekçesinin çok önemli olduğunu, fakat henüz gerekçeyi bilmediklerini belirtti.

Ama genel olarak, planın iptal edilmesini “temyiz sürecinin işletilmesinden sonra kararın nihaileşmesiyle birlikte bu projenin burada gerçekleştirilmesine yargı tarafından izin verilmediği ortaya çıkacaktır” diye değerlendirdi.

Zaman gazetesinde bugün Kadir Kökten imzasıyla yayınlanan haberde, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin, 6 Haziran 2013 tarihli kararıyla ‘Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ni iptal ettiğinin ortaya çıktığı yazıldı.

“İptal kararı, Topçu Kışlası’nın yeniden inşası ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın itirazını reddeden İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin kararında yer aldı.

“Kararda, Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması ile ilgili projenin dayanağı olan planların 1. İdare Mahkemesi tarafından 6 Haziran’da iptal edildiği belirtildi.

“Karar, Taksim’de çalışmaları devam eden yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi bütün projeleri kapsıyor.”

Bianet’ten Yüce Yöney’in haberine göre Tayfun Kahraman bu yöndeki kararı bildiklerini, ama karar metnini ve gerekçelerini görmeden kamuoyuyla paylaşmak istemedikleri anlattı.

Mahkeme kararını tebliğ edilmediği için hala gerekçeleri görmediklerini söyleyen Kahraman, kararın ne şekilde verildiğinin ve ne gerekçeyle bu şekilde düzenlendiğinin önemli olduğunu vurguladı.

“Burada alınmış olan lehimize bir bilirkişi raporu var. Daha önce açıklamıştık. Hem dalış tünellerinin hem de topçu kışlasının yapımının uygun olmadığını, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı olacağına ilişkin bir rapordu bu.

“Şimdi karar bu rapora istinaden mi verildi, yoksa başka gerekçeyle mi verildi bunu görmemiz lazım.

“Ama planın iptal edilmesi ve temyiz sürecinin işletilmesinden sonra kararın nihaileşmesiyle birlikte bu projenin burada gerçekleştirilmesine yargı tarafından izin verilmediği ortaya çıkacaktır.”

Kahraman Taksim’deki dalış tünellerinden birinin ilerlemiş durumda olmasını da şu ifadelerle değerlendirdi.

“Dalış tüneline dair inşaat büyük oranda bitmiş durumda. Büyük ihtimalle hep yapıldığı gibi, şimdi dava açanlara karşı da ‘kamu kaynaklarının israfına neden oldular’ suçlaması gelecek.

“Burada şunu sormak lazım: Kim kamu kaynaklarının israfına neden oldu? Mahkeme kararlarını beklemeden alelacele bu projeye başlayanlar mı, yoksa bu projelerin şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğunu görerek kamu yararı için dava açan meslek odaları mı? Bunu da kamu vicdanının sorgulaması gerekiyor.”

Kahraman yargı kararlarını değerlendirirken Başbakan Erdoğan’ın yargı iptal kararı verirse buna saygı duyulacağı yönündeki açıklamasını da hatırlattı ve ekledi: “Ama artık olayı sadece Gezi parkı etrafında konuşmak süreci baltalıyor.”

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.