ManşetDünya

Tonga’ya ilk yardım uçağı ulaştı

0

Tonga‘da Cumartesi günü meydana gelen yanardağ patlaması ve onu izleyen tsunaminin ardından ülkenin en büyük havalimanındaki küller temizlendi. Yeni Zelanda‘ya ait bir askeri uçak bugün ilk yardım malzemelerini afet bölgesine ulaştırdı. Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından gönderilen diğer uçak ve gemiler ise yolda.

Doğal afetten sonra adaların üstünü kaplayan kül tabakasının, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.

Bölgede deniz suyunun yanı sıra içme suyunun da kirlendiği gelen haberler arasında.

En az üç kişinin öldüğü afet iletişim kanallarına hasar vermiş, Tonga’nın dünyayla bağlantısı 5 gün kesilmişti.

Hem iletişimin yavaş yavaş sağlanmaya başlaması hem de başkent Nuku’alofa’daki havaalanının yüzlerce kurtarma ekibi ve gönüllünün yardımıyla temizlenmesinin ardından ilk yardım uçağı bölgeye ulaştı.  

Yeni Zelanda donanma gemisi de bugün Tonga’da olacak

BBC Türkçe‘de yayımlanan habere göre, Yeni Zelandalı Tümamiral Jim Gilmour, bugün su konteynırı, geçici barınma malzemesi, elektrik jeneratörü, hijyen kitleri ve iletişim ekipmanlarının bulunduğu C-130 Hercules uçağının yerel saatle 16.00’da Tonga’ya indiğini duyurdu. Yerde 90 dakika kalması planlanan uçak ekibi kimseyle temas kurmayacağı belirtildi.

Hem Avusturya hem de Yeni Zelanda yetkilileri yardımların, şimdiye kadar yalnızca bir vaka görülen adada koronavirüsün yayılmasına yol açmamak için temassız olarak iletileceğini bildirdi.

Avustralya yetkilileri, kimsenin yardım uçaklarından inmeyeceğini açıkladı.
Yardım malzemesi taşıyan Yeni Zelanda donanma gemisi HMNZS Wellington da bugün Tonga’ya ulaşacak. Yolda ve limanlara ulaşmada sıkıntı yaşanım yaşanmadığını denetleyecek.

Tonga’nun Avrupa Birliği Konsolosluğu‘na gelen Yeni Zelanda ekibinin havadan çektiği fotoğraflada Nuku’alofa’daki araçların, yolların, binaların hasar gördüğü, etrafın külle kaplandığı; bazı adalarında yok olduğu görülüyor.

Petrol rafinerisinde sızıntı meydana geldi

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai Yanardağı‘nın patlaması ABD’de bile hissedildi. Peru’da iki kişi yükselen dalgalar nedeniyle boğulurken başkent Lima yakınlarındaki plajlar petrol sızıntısının ardından trafiğe kapatıldı.

Güney Pasifik ülkesi Tonga’daki volkanik patlamanın ardından yaşanan tsunami sebebiyle Pasifik Okyanusu‘ndaki La Pampilla rafinerisinde sızıntı meydana geldi.

Rafineriden sızan petrolün yaklaşık 4 kilometrelik alana yayıldığı öğrenildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.