DünyaManşet

Tonga’daki patlamanın ardından Pasifik Okyanusu’nda petrol rafinerisinde sızıntı meydana geldi

0

Güney Pasifik ülkesi Tonga’da meydana gelen volkanik patlamanın ardından yaşanan tsunami sebebiyle Pasifik Okyanusu‘ndaki La Pampilla rafinerisinde sızıntı meydana geldi.

Rafineriden sızan petrolün yaklaşık 4 kilometrelik alana yayıldığı öğrenildi.

Çevresel acil durum ilan edildi

Peru kıyılarındaki petrol sızıntısının yol açtığı kirlilik nedeniyle çok sayıda deniz canlısının da tehdit altında olduğu ifade edildi.

Sızıntı, plaj ve doğal alanları da etkilerken, yetkililer rafineriyi işleten İspanyalı Repsol Şirketi’ne daha fazla sorumluluk alması yönünde çağrı yaptı.

Çevre Bakanı Ruben Ramirez, çevresel acil durum ilan ettiklerini kaydetti ve “Sorumsuz bir şekilde bölgedeki belediyelere ve polise hiçbir şey iletilmedi. Bu ciddi bir hasar, tatilciler bölgeden çıkarılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rafineri de, sızıntının neden olduğu kirlilikle mücadele için 50 kişilik ekibin pompalar ve özel emici malzeme ile petrolü temizlediğini açıkladı. Ayrıca, kıyı şeridinde plaj temizliği çalışmalarına devam edildiği de belirtildi.

Devlet Tarafından Korunan Doğal Alanlar Ulusal Servisi‘nden yapılan açıklamada da petrol sızıntısının Guaneras Adaları Ulusal Rezerv Sistemi, Adacıklar ve Balıkçılar noktaları ile kuzey sahili Ancon‘un rezerv alanını etkilediği aktarıldı. Savcılık, çevre kirliliği nedeniyle soruşturma başlattı.

Tonga’da meydana gelen patlama nedeniyle üç kişi hayatını kaybetmiş, Yeni Zelanda gibi ülkelerde yardım için harekete geçmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.