DünyaManşetSpor

Tokyo Olimpiyatları’nda kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayınlanmayacak

0
Japonya‘nın başkenti Tokyo’da süren Olimpiyat Oyunları‘nda televizyon yayınlarından sorumlu Olimpiyat yetkilileri, kadın sporcuların “cinsellik çağrıştıran” görüntülerini yayınlamama kararı aldı. 

“Cinsel değil, spor çekiciliği” ‘motto’sunun yayınlarda uygulanmaya çalışıldığının altını çizen Olimpiyat Yayınları Servisi Başkanı Yiannis Exarchos, sahada ve ekranda cinsiyet eşitliğine ulaşmanın hedeflendiğini belirtti.

Euronews’in aktardığına göre, Exarchos, “Geçmişteki yayınların aksine vücudun bazı bölümleriyle ilgili ayrıntıları Tokyo Oyunları’nda televizyonda yakından göremeyeceksiniz” dedi.

Alman ve Norveçli sporcular ‘mayo’yu protesto etmişti

Almanyalı jimnastikçiler, “cinsel sömürü” olarak gördükleri formalara tepki olarak Tokyo Oyunları’nda bacaklarını ayak bileklerine kadar kapatan formalar ile yarışmış, oyunlardan önce Avrupa’daki bir karşılaşmada Norveç kadın plaj hentbolu takımı da bikini giymeyi reddederek tayt şortlarla sahaya çıkmıştı. Ancak forma kurallarına uymadıkları için para cezasına çarptırıldılar.

‘Japon medyası cinsiyet konusunda tek taraflı’

Cinsiyet eşitliğinin sadece yayınlarla sınırlı tutulmadığını da ifade eden Exarchos, bir yandan kadınların yaptığı sporları daha fazla ekrana taşıdıklarını kaydetti. Karışık müsabakaları da ekranlara taşıyan Olimpiyat yönetimi, kadınlar hentbol ve voleybol takımlarının final karşılaşmalarını erkekler finalinin ardından yayınlama kararı almış.

Olimpiyat Oyunları’nda Japon yayıncılığının sarf ettiği çabaların kaynağında ise Japon medyasının spor dallarında kadın erkek eşitliğine riayet etmemesi bulunuyor. “Cinsiyet konusunda tek taraflılar” diyen Japon Olimpiyat yüzücüsü, “Birçok kanal kadın sporcuları sadece atlet yerine kız, eş ya da anne olarak görüyor” dedi. Görünüşe de büyük önem verildiğini belirten sporcu, televizyon kanallarının sporcuları “güzel” ve “seksi” olarak tanımladığını belirterek, “Onlar hem güzel hem de güçlü olabilir” diyen eski sporcu, “Ama sadece kadın değiller” dedi.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.