Doğa MücadelesiManşet

Tokat Zile’de HES karşıtı eylem yapan 54 kişi için 16 yıla kadar hapis istemi

0

Tokat’ta Çekerek Irmağı üzerine yapılmak istenen HES projelerini protesto eden 54 kişi hakkında 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava açılanlar arasında 80 yaşındaki Hasan Sonkaya da var

23

Birgün’den Rabia Yılmaz’ın haberine göre Tokat’ın Zile ilçesinde yapılması planlanan 3 hidroelektrik santraline (HES) karşı 15 Mart 2015 tarihinde düzenlenen yürüyüşe katılan ve jandarmanın saldırısına maruz kalan 54 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Eyleme katılan 54 kişi hakkında 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davaya neden olan hadisede Tokat’ın Zile ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı yürüyüş düzenleyen 2 bini aşkın kişi, jandarmanın biber gazı ve panzerli saldırısıyla karşılaşmıştı. Zileli bir yurttaş da jandarma tarafından yürüyüşlerine izin verilmemesi üzerine TOMA’nın üzerine çıkarak slogan atmıştı.

Kamu malına zarar!

İddianamede sanık sıfatıyla yer alan ve 1936 Zile doğumlu 80 yaşındaki Hasan Sonkaya’nın da, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hakeretlerine katılma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçlarından yargılanması istendi.

HES protestosuna katılan yurttaşların Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 117. ve 119. maddesine göre ‘ iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’, TCK’nin 151. maddesi gereğince ‘mala zarar verme’ suçlarının da içerisinde bulunduğu 5 ayrı suçtan yargılanmaları istendi.

Sloganlar da iddianamede

İddianamede Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu’nun eylem çağrısı yaptığı belirtilirken, “HES yapma boşuna yıkacağız başına’’, “HES’lere hayır’’, “Çekerek ırmağı özgürdür özgür akacak’’, “Suyumuzu kimseye vermeyiz’’ sloganları atıldığı da yer aldı.
Davanın ilk duruşması 10 Mayıs 2016 tarihinde Zile Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

(Birgün)

You may also like

Comments

Comments are closed.