Hafta SonuManşet

Tohumlar için maraton koşan bebek! – Gizem Altın Nance

0

Maya 14 aylık ve henüz taytay yapıyor ama geçtiğimiz Pazar birlikte Avrasya Maratonu’nda koştuk. Deli miyiz biz? İtiraf etmek gerekir ki çok normal sayılmayız! Ama bir yandan da, koşarak atalık ve yerel tohumlarımız için bağış toplamak, yaptığımız en akıllıca şeydi.

Buğday Derneği’nin bir çalışanıyım ben. Haliyle ekolojik, yerel beslenmeye, gıdamın gerçek ve atalık tohumlarla yetiştirilmesine elimden geldiği kadar dikkat ediyorum. Sadece bunlar da yeterli değil benim için. Gıdamı yetiştiren çiftçiyle tanışmak, sohbet etmek, arada sırada ziyaretine gitmek ne mutlu ki hem hayatta en keyif aldığım şey, hem de işim.

Gıda hem ilgi alanım hem de işim olunca, baş köşeye de tohum oturuyor tabii. Tohum yoksa gıda da yok. Bunu bırakın, tohum adam gibi tohum olmazsa da gıda yok. Yani tohum hibridse, GDO’luysa, yine gıda yok.  Ya da var ama her seferinde parayı bastırıp tohum alırsan var. Teşekkür ederim, ben almayayım. Ben almayayım, alana da mani olayım. Zira çoğunluğun gıda tercihi, Mayakuş’un gıdasının geleceğini belirliyor. Çoğunluk markette meyvenin, sebzenin en mükemmel görünenini istemeye ve satın almaya, hep daha ucuzunu istemeye devam ettikçe, masaya koyduğu gıdanın nereden geldiğini, nasıl yetiştiğini sorgulamadıkça, hibrid tohum gelir, (şimdilik yasak ama) GDO’lu tohum gider bu ülkede.

Buğday Derneği’nin bir projesi var. “Hibrid tohuma HAYIR!” demenin ötesine giden, çözüm üreten bir proje. Tohum Takas Ağı projesiyle, geçtiğimiz sene Anadolu’nun kaybolmakta olan tohumları bulundu, 27 çiftlikte 155 yerli çeşit ekildi ve tohumları alındı. Bu tohumlar kurulmakta olan Tohum Takas Ağı’nda takas edilecek ve paylaşılacak.

Peki bu projenin parası nereden geliyor? Gelmesi gereken yerden, tohuma inanan destekçilerden! Tohum Takas Ağı projesinin kaynağı, yapılan bağışlar. Adım Adım koşucuları veya herhangi biri, Avrasya veya Runtalya maratonlarında koşabilir, yürüyebilir ve çevresinden kampanya için bağış toplayabilir. İşte Mayakuş ve ben de bu yüzden koştuk Avrasya Maratonu’nda. Her adımda, tohumlarımız için koştuğumuzu bilmek bize güç verdi. 8 kilometreyi 1 saat 50 dakikada koştuk ve yürüdük, zira bez değiştirme, şapka takma, ayakkabı düşürme ve arama, su içme, manzara seyretme molaları verdik yolda.

Toplanan paralarla Tohum Takas Ağı kuruluyor, tohumlar çoğaltılıyor… İnanan insanlarda toplanan 5-10 TL’lerle, gıdamızın geleceği için büyük adımlar atılıyor.

Runtalya’da yine koşacağız. Gıdamız için, Mayakuş’un, tüm bebeklerin ve insanların ve kurdun ve kuşun da rızkı için geleceği için…

Bağışlar hala devam ediyor. Çorbada benim de tohumum olsun diyorsanız, seviniriz: yasasintohumlar.org/

Gizem Altın Nance
Buğday Derneği Eş Genel Müdürü

 

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.