EkonomiManşetTarım-Gıda

TMO, gelen tepkiler üzerine geri adım attı: Hububat ürünleri eski fiyattan satılacak

0

Toprak Mahsulleri Ofisi, (TMO) ocak ayında zamlı olarak satışa sunduğu 1 milyon 220 bin ton hububatı gelen tepkiler üzerine eski fiyattan satacağını açıkladı.

TMO tarafından 2 Ocak 2022 günü yaptığı açıklamada, toplam 1 milyon 220 bin ton hububat ürününü (buğday, arpa, mısır) satış fiyatlarında ton başına 450 ile 700 TL arasında değişen zamlı fiyatla satışa sunulacağını duyurulmuştu.

Yeni açıklamaya göre, ocak ayında ekmeklik buğdayın tonu 3 bin 225 ile 3 bin 275 TL yerine aralık ayında olduğu gibi 2 bin 650 TL’den satılacak. Makarnalık buğday 3 bin 900 ile 3 bin 950 TL yerine 3 bin 200 ile 3 bin 250 TL’den, arpanın tonu 2 bin 550 TL yerine 2 bin 50 TL’den, mısırın tonu 2 bin 950 TL yerine 2 bin 500 TL’den satışına devam edilecek.

TMO’nun ‘Kamuoyu Açıklaması’ başlığıyla yaptığı açıklama

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan açıklamada, karar şöyle duyuruldu:

Son günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2022 yılı Ocak ayı satış fiyatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda özellikle ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana hammadde fiyatlarının tüketicilerimiz ile hayvan yetiştiricilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla un ve yem regülasyonu kapsamında piyasa fiyatlarının oldukça altında bir seviyeden ilgili sektörlere satış yapmaktadır.

TMO Kasım ve Aralık aylarında buğday, arpa ve mısır satış fiyatlarını değiştirmemiş, stoklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine; ekmeklik un satış fiyatlarının peşin, 185-200 TL/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunmuştur.

Her yıl olduğu gibi 2022 yılı Ocak ayında da TMO satış fiyatlarında güncelleme yapılarak, ilgili un ve ekmek sektörleri ile paylaşılmıştır.

Ancak yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyatlarında yüksek oranda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyatlarındaki gerilemeler de dikkate alınarak;

TMO’nun 2022 Ocak ayı hububat satışlarına 2021 Kasım ve Aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır.

Bu kapsamda ekmeklik buğday satışlarına (No:2); önceki aylarda olduğu gibi 2.650 TL/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 TL/çuval, arpa satışlarına 2.050 TL/ton, mısır satışlarına ise 2.500 TL/ton fiyatlarla devam edilecektir.
TMO olarak ilgili sektörlerle iş birliği içinde gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğimizi, un üreticilerimize, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.