Ekolojiİliç FaciasıManşetTürkiye

TMMOB: İliç’e verilen ÇED kararları iptal edilsin, işletme kapatılsın

0

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu, Erzincan‘ın İliç ilçesinde SSR Mining ve Çalık Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan facia ile ilgili açıklama yaptı. “Sömürge madenciliğiyle doğa ve insan yaşamının katledildiği” belirtilen açıklamada, Çöpler Maden İşletmesinin faaliyete girdiği 2008 yılından itibaren art arda çevresel felaketlerle gündeme geldiğine dikkati çekildi.

2021 yılında Çöpler Kompleks Madeni’nde kapasite artışı ve ek tesisler yapılmasına yönelik projeye verilen ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali istemiyle açtıkları davada; projenin çevre üzerinde yarattığı ve yaratacağı tahribat ifade edildiği, siyanürlü altın madenciliği yönteminin barındırdığı riskler itibariyle vazgeçilmesi gereken bir yöntem olduğu, bölgenin depremsellik ve heyelan açısından tehlikeleri de ayrıntıları ile vurgulandığının altı çizildi.

‘Şikayet başvuruları dikkate alınmadı’

21 Haziran 2022’de yaşanan siyanür sızıntısı sonrası birlik tarafından da suç duyurusunda bulunulduğuna da dikkat çekilen açıklamada, yetkililerin ancak olaydan günler sonra açıklamaya yaptığı ve şirket hakkında sadece para cezası verildiği hatırlatıldı:

“Akabinde ise hiçbir şey olmamış gibi durdurma kararı kaldırılmış ve şirket faaliyetlerine devam etmiştir. Savcılık tarafından ise yalnızca Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve yöneticileri hakkında ‘çevrenin taksirle kirletilmesi sonucu toprakta, suda, havada kalıcı etki bırakması’ suçundan soruşturma yürütülmüş ve neticesinde taksirle işlenen suç bakımından gerekli ödeme yapıldığından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

‘Tüm sorumlular hesap vermeli’

Tüm bu süreçlerde madenin çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit unsuru olduğunun defalarca belirtildiği ifade edilen TMMOB’un açıklamasında yetkililerin ısrarla uyarıları dikkate almadığı vurgulandı:

“Bu yaşananların sorumlusu, faaliyeti yürütenler kadar yürümesine olanak sağlayan, izin verenler, ülkemiz kaynaklarının, doğamızın bir grup yabancı sermayenin çıkarları uğruna yağmalanmasına göz yumanlardır. İvedilikle sonuçlandırılması yasa ile zorunlu tutulan davaları sürüncemede bırakan, uzamasına neden olan, üzerinden yıllar geçmesine karşın halen yürütmenin durdurulması talebini dahi karara bağlayamayanlardır. Bir kez daha sesleniyoruz; madenlerimiz ulusal ve uluslararası sermaye gruplarının yağma alanı olmaktan çıkarılmalı, İliç’te yaşanan felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap vermeli, tüm ÇED kararları kararı iptal edilmeli ve işletme derhal kapatılmadır.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.