ManşetTürkiye

[TİHV’den 2020 Hak İhlalleri Raporu] En az 3 bin 291 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

0

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), ilkini 1991 yılı için hazırladığı yıllık İnsan Hakları Raporu’nu kamuoyuna duyurdu. TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin hazırladığı raporun önsözünde, 2020 yılı için “18 Temmuz 2018 tarihinde kâğıt üstünde kaldırılan olağanüstü hâlin fiiliyatta yapılan düzenlemelerle kalıcı hâle getirildiği tespitimizin hâlen geçerli olduğu bir yıl oldu” ifadeleri kullanıldı.

İhlallerin nedeni cezasızlık

2020 yılında en az 3 bin 291 kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği kaydedilen raporda ihlallerin en önemli nedeni olarak etkin soruşturma ve kovuşturmaların yapılmaması,  davaların büyük bir kısmının cezasızlıkla sonuçlanması gösterildi. Raporda, “Cezaya hükmedilen davalarda verilen cezaların ihlalin doğası ve sonucu ile orantısız ve caydırıcılıktan uzak olduğu bir gerçektir” ifadelerine yer verildi.

Salgın hak ihlalleri için fırsat olarak kullanıldı

Raporda “İktidarın ekonomiden toplum sağlığına kadar ülkenin tüm meselelerini güvenlik sorunu hâline getiren, toplumu kutuplaştıran, ülke içinde ve dışında şiddeti esas alan, bilhassa da Kürt sorununun ve uluslararası sorunların çözümünde çatışma ve savaşı tek yöntem hâline getiren politikaları, yaşanan hak ihlallerinin temelinde yatan en önemli faktördür” değerlendirmesi yapıldı. Aynı anlayışın Covid-19 salgınını da merkezileştirme ve militarizm için bir fırsat olarak gördüğü belirtildi.

2427 işçi iş cinayeti kurbanı

Bu merkezileşme ve militarizm eğiliminin 2020 yılına yaşam hakkı ihlalleri olarak yansıdığına dikkat çekilen rapora göre, 2020 yılında yaşam hakkı ihlal edilen en az 3291 kişi hayatını kaybetti. Yaşam hakkı ihlallerinde en başı, işçi cinayetleri çekti ve geçtiğimiz yıl 68’i çocuk en az 2427 kişi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Türkiye’de mülteci, sığınmacı ya da göçmen statüsünde en az 101 kişinin iş cinayetlerinde öldü.

Operasyon ve saldırılarda 37’si sivil 492 ölüm

Rapora göre, iş cinayetlerini, operasyonlar ve saldırılar sonucu yaşanan ölümler izledi. Bu kapsamda 2020 yılında 37’si sivil toplam en az 492 kişi ölürken, en 189 kişide yaralandı. Ölümlerin 237’si Türkiye sınırlarında gerçekleşirken, 174 kişi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, 81 kişi de Suriye sınırları içerisinde hayatını kaybetti.

284 kadın öldürüldü

Raporda ayrıca kadın cinayetleri de yaşam hakkı ihlallerine dikkat çekildi: 2020 yılında en az 284 kadın, erkekler tarafından öldürüldü.

‘Dur ihtarı’ yine can aldı

Rapora göre, yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma, cinsel saldırı sonucu intihara sürükleme ve polis baskınları sonucu üçü çocuk en az 15 kişi yaşamını yitirdi, 13 kişi ise yaralandı.

23 şüpheli asker ölümü

Rapora göre geçtiğimiz yıl en az 23 kişi askerlik hizmetini yaparken şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. En az 27 asker ise şüpheli bir şekilde yaralandı.

Irkçı saldırılar

Raporda ırkçı saldırılarla ilgili bilgi de yer aldı. 2020 yılında 3’ü çocuk en az 7 kişi ırkçı saldırılar sonucu öldü. Yıl içinde tespit edilebilen toplam 13 ırkçı saldırının 8’i mültecileri hedef aldı. Giresun, Yozgat, Sakarya ve Afyon’da Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırılar gerçekleştirildi.

Ölüm oruçlarında dört ölüm

İkisi Grup Yorum üyesi, dört kişinin adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu sonucu hayatını kaybetmeleri de raporda yer aldı. Raporda, Covid-19 salgınında yaşanan kayıplara dair veriler de yer aldı. Resmi verilere göre 2020 yılında 20 bin 881 kişinin Covid-19 salgını nedeniyle yitirdiği hatırlatıldı ve bunlardan en az 322’sinin sağlık emekçisi olduğu kaydedildi.

Raporun tamamı için tıklayın 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.