EnerjiManşet

Termik santrallerimiz 1 yılda 12 bin ton tehlikeli atık üretti!

0
A gas fired power station is seen at sunset in Minsk in November 27, 2006 file picture. Belarus President Alexander Lukashenko said he would not tolerate Russian blackmail and vowed never to surrender as talks started in Moscow in a late attempt to settle a gas row that may disrupt supplies to Europe. Picture taken November 27, 2006. REUTERS/Vasily Fedosenko/Files (BELARUS)

TÜİK’in Termik Santral Su, Atıksu ve Atık İstatistiklerine göre, 2016 yılında Türkiye’de termik santrallerde, 12 bini tehlikeli toplam 20 milyon ton atık oluştu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı, Termik Santral Su, Atıksu ve Atık İstatistiklerini açıkladı.

8,5 milyar metreküp atık su denizlere aktı

Verilere göre, termik santraller tarafından 8,6 milyar metreküp su çekildi. Çekilen suyun yüzde 98,4’ünün denizden çekildiği ve çekilen suyun da yüzde 98,3’ünün soğutma suyu olarak kullanıldığı belirtildi. Ayrıca, denizlerden alınan suyun da denizlere geri deşarj edildiği bilgisi paylaşıldı. Buna göre, termik santraller tarafından 2016 yılında deşarj edilen 8,5 milyar metreküp atık suyun yüzde 98,9’unu soğutma suyu oluşturdu ve toplam atık suyun yüzde 99,7’si denize deşarj edildi.

20 milyon ton atık

Verilerin en çarpıcı olanı ise, termik santrallerin atıklarına ilişkin olan rakamlar oluşturdu. TÜİK verilerine göre, 2016 yılında termik santrallerde 12 bin tonu tehlikeli olmak üzere toplam 19,5 milyon ton atık oluştu. Toplam atığın yüzde 87,8’ini kül ve cüruf atıkları oluştururken yüzde 12,2’sini atık su arıtım çamurları, kimyasal atıklar, kağıt, plastik, metalik atıklar ile evsel ve benzeri atıklar oluşturdu. Toplam atığın yüzde 83,3’ü kül dağı, kül barajı veya düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilirken, yüzde 16,7’si ise atık bertaraf/geri kazanım tesislerine ve maden/taş ocaklarına gönderildi.

 

(Mezopotamya Ajansı)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.