EkonomiManşetTürkiye

TCMB, döviz hesabını TL’ye çevirenlere destek vereceklerini duyurdu

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası (TL) vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacağını açıkladı.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacağının altı çizilirken, vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutarın anapara ve faiz/kar payı tutarından büyükse; aradaki farkın TCMB tarafından karşılanacağı kaydedildi.

TCMB’nin açıklaması

TCMB tarafından yapılan açıklamada, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde TL’nin payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 20 Aralık 2021 tarihinde Dolar, Euro ve Sterlini döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir. Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kar payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kar payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir. Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kar payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.