ManşetTürkiye

‘Taş attım bu bir haktır’ diyen serbest

0

Ankara’da savcıların, Gezi Parkı göstericilerini tutuklatma çabası bir kez daha mahkemeden döndü. Gösterilerde, “Polise taş attım”, “Taş atmak haktır” diyen eylemciler bile delil olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Gezi Parkı eylemleri sırasında ölen Ethem Sarısülük için 16 Haziran Pazar günü vurulduğu yer olan Kızılay Meydanı’nda cenaze töreni yapılmak istendi. Ancak törene polisçe izin verilmeyince olaylar çıktı. Çatışmalar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Olaylarla ilgili olarak sürdürülen soruşturmada savcılık, aralarında askerlik görevini yapan bir erin de bulunduğu beş şüpheliyi ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçundan tutuklama istemiyle Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

‘SADECE BİR TAŞ ATTIM’

Birliğine katılmak için Ankara’ya gelen ancak olayların içinde kaldığını söyleyen er S. A., hakkındaki suçlamaları reddetti. Şüpheli asker S.A., olaylar sırasında çekilmiş fotoğrafları gösterilince,“Fotoğraflarda elimde görünen iki taştan birini emniyet aracına atmıştım, diğer taşı atmadım” dedi.
Mahmut Kahraman isimli şüpheli de Ethem Sarısülük’ü bizzat tanıdığı için cenaze törenine katılmak için Kızılay’a geldiğini ifade ederek, “O esnada bize gaz sıkıldı, yanımdaki bir kişi de bu gazdan dolayı yaralandı. Cenazenin gelişine izin verilmeyince ben de oradan ayrılmayı düşündüm. Tam o sırada emniyet görevlileri yakaladılar. Herhangi bir şekilde taş atmadım, ayrıca orada taş atılmasının haklı olduğunu düşünüyorum. Orada insanlar perişandı. O tepkinin de taş atmaya sebebiyet verilebileceğini belirtmek isterim” diye konuştu.

‘DELİL YOK, TUTUKLAYAMAYIZ’

Savunmaların ardından bazı şüphelilerin “Polise taş attım ve taş atmak haktır” şeklindeki açıklamalarına rağmen Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, savcılığın tutuklama istemini reddetti. Mahkeme, ‘kamu malına zarar verme’ suçu için kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığına dikkat çekti. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçu yönünde ise suçun ceza süresini göz önünde bulunduran mahkeme, tutuklama talebinin reddine karar verdi. Böylece şüpheliler serbest kaldı. Gezi eylemlerinde 13 şüpheli Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce, üç kişi de Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nce serbest bırakılmıştı.

Öte yandan Terör Savcılığı’nın sürdürdüğü soruşturmada gözaltına alınan 26 kişi açlık grevine başladı.

(Radikal)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.