ManşetTarım-Gıda

Tarla satışlarındaki artış tarımı tehdit ediyor: Gıda krizini güçlendirebilir

0

Türkiye’de yılın ilk 8 ayında 2 milyon 137 bin 670 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. İşlemlerin 917 bin 458’ini konut, 371 bin 358’ini arsa, 593 bin 521’ini tarla satışı oluşturdu. En çok gayrimenkul satış işlemi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Uzmanlar tarla satışlarının sonucunda tarımda oluşacak risklere dikkat çekti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Ağustos’ta 311 bin 428 gayrimenkul satış işlemi yapıldı, satışlardan 3 milyar 461 milyon 209 bin 600 lira tapu harcı geliri sağlandı.

BirGün’den Ezgi Can Ceylan’ın haberine göre; Ağustos’ta, 222 bin 578 gayrimenkul satış işleminin yapıldığı Temmuz’a göre, gayrimenkul satış işlemi oranında yüzde 40 artış gerçekleşti.

Ülke genelinde Ocak-Ağustos 2022 döneminde 2 milyon 137 bin 670 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Bu işlemlerden 24 milyar 480 milyon 235 bin 785 lira tapu harcı geliri elde edildi.

Gayrimenkul Uzmanı Nilüfer Kas, önceki yıllarda tüm gayrimenkul satışları içinde tarla ve arsa satışlarının payının yüzde 30 olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu oran geçen yıl yüzde 40’a bu yıl ise yüzde 50’ye dayandı. Türkiye’de son beş yılda yıllık ortalama bin 500 adet konut satışı 1 milyon adette tarla arsa ve iş yeri satışı olurdu. Pandemiden sonra özellikle müstakil bina arayanlar konutlardaki fiyat artışını bypass edebilmek amacıyla arsa ve tarla alımına yöneldi.”

Tarım yok olurken…

Son iki yılda arsa ve tarla fiyatlarının konut fiyatları ile yarışır vaziyete ulaştığını aktaran Nilüfer Kas, “Arsa ve tarla fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde zam gördüğünü söyleyebiliriz. Arsa ve tarlaya olan rağbet fiyatların artışının da önünü açmış oldu. Birkaç yıl öncesine kadar metre karesi 100 TL olan tarla ve bahçeler yani herhangi bir imarı izni bulunmayan araziler bugün için imarlı olan arsalarla yarışır vaziyette” dedi ve ekledi:

“İmarsız bir araziyi satan alanlar Tiny House dediğimiz son dönem karavan tipi konutlarla imarlı arsaymış gibi kullanmaya çalışıyor. Böylece tarım için kullanılacak, ekilecek bahçeler de arsa gibi satışa sunuluyor Bu da gelecekte gıda krizine güçlendirecek etkenlerden biri olabilir. Geçen yıl konut dışındaki tüm gayrimenkul satışı bu yılın sadece ilk 8 ayındaki tarla ve arsa satışı kadar neredeyse. Yılsonuna kadar yapılacak satışlarla bir rekor kırılabilir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balaban, arsa ve tarlaya yönelmenin amacının paranın değerini korumak olabileceğini söyledi. Arsa ve tarlaya yönelmenin üç riskini Prof. Balaban şöyle aktardı:

  1. Tarım arazisi ve bahçeyi alanlar burada tarım üretim yapmayacak
  2. Kente yakın yerlerdeki araziler üzerinde imar baskısı oluşabilir. Belediye meclislerine yayılmasını öngörülmeyen bölgeleri imara açma baskısı gelebilir. Planlamayan alanlara yayılım söz konusu olabilir.
  3. Küçük alanların karavan tipi ya da küçük ev biçiminde yapılar için ya da hobi bahçesi gibi kullanımı, bölgeyi değiştirir. Yol yapmak, su elektrik taşımak gerekir. Belediyeler üzerinde de planlanmayan yük oluşturur.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.