ManşetTarım-GıdaTürkiye

Tarım ve Orman Bakanlığı: 2020 yılında organik tarım yapan çiftçi sayısı 52 bin 590

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer‘in İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Üretimi ile ilgili istatistiki verilerin açıklanması için Tarım ve Orman Bakanlığı‘na verdiği yazılı soru önergesine Bakanlıktan yanıt geldi.

Bakanlık, 2020 yılında organik tarım yapan çiftçi sayısının 52 bin 590 olduğunu ileri sürdü.

İstatistiki veriler

CHP’li Gürer, Bakanlığa “İyi Tarım Uygulaması çerçevesinde, organik tarım ve organik yem üretimi için 2020 yılında kaç çiftçiye destek verilmiştir? 2019 yılına göre 2020 yılında İyi Tarım Uygulaması yapan çiftçi sayısındaki değişiklik ne yöndedir? Organik tarım ve organik yem üretimi yapan çiftçi sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

Soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılında, 2019 yılı üretim sezonu organik tarım desteğinden 20 bin 400 çiftçinin; iyi tarım uygulamaları desteğinden ise 20 bin 921 çiftçinin yararlandığını ve 2020 yılı üretim sezonu organik tarım-iyi tarım uygulamaları desteklemelerine dair iş ve işlemlerin devam ettiğini kaydetti.

Ayrıca, Pakdemirli “2020 yılında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçi sayısı 14 bin 51’dir. 2020 üretim yılı organik tarım yapan çiftçi sayısı 52 bin 590, organik yem bitkisi üretimi yapan çiftçi sayısı ise 7 bin 672’dir” açıklamasında da bulundu.

‘Tarıma daha çok destek ve teşvik sağlanmalı’

Türkiye’ye 30 çeşidin üzerinde ithal GDO’lu yem geldiğine dikkat çeken Gürer, organik yem üretiminin de organik tarım yapan 7 bin 672 çiftçi sayısının da artırılması gerektiğini ifade etti ve şu açıklamaları yaptı:

Ülkemizde ÇKS’ye kayıtlı iki milyon çiftçimiz var. İyi tarım ve organik tarım yapan çiftçi sayısı ise Bakan’ın yanıtında da görüldüğü üzere sınırlı sayıda kalmaktadır. İyi tarım ve organik tarım özendirilmeli ve daha çok alanda daha çok çiftçi ile iyi tarım ve organik tarım yapılmasının yolu açılmalıdır. Organik tarım sağlıklı beslenmenin yoludur. Mutlak surette organik tarıma daha çok destek ve teşvik sağlanmalıdır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.