EkonomiManşet

Tarım ürünleri enflasyonunda rekor: Turunçgil üretici fiyatı yüzde 380, sebze yüzde 230 zamlandı

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksini (Tarım-ÜFE) yayımladı. Buna göre, Tarım-ÜFE’de kasımda bir önceki aya göre yüzde 7, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 139,49, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 169,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 122,93 artış oldu.

Sektörlerde bir önceki aya göre, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 5,98 azalış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0,32 artış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 7,51 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,06, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,21 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 11,20 artış oldu.

t2.jpg

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 87,24’le koyun ve keçi, bunların işlenmemiş süt ve yapağıları ile yüzde 110,22’yle lifli bitkiler oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 380,89’la turunçgiller ve yüzde 231,92’la sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular şeklinde sıralandı.

Kasım 2022’de, endekste kapsanan 90 maddeden, 29 maddenin ortalama fiyatında azalış, 57 maddenin ortalama fiyatında ise artış meydana geldi.

‘Tarım alanlarında imar baskısı krize yol açabilir’

Tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artışta, iklim krizi nedeniyle yaşanan felaketler ve  aşırı enflasyonist ortamın etkisi olduğu kadar tarım için kullanılan arsaların düzenli ve sürekli olarak imara açılması da rol oynuyor.

Türkiye‘de yılın ilk sekiz ayında 2 milyon gayrimenkul satış işlemi yapıldı. İşlemlerin yüzde 50’sini tarım ve arsa satışları oluşturdu. Hükümet eliyle tarım alanları, madencilik, inşaat vb. çeşitli endüstriyel faaliyetlere açılırken, vatandaşlar da parasının değerini koruyabilmek için arsa ve tarlaya yöneliyor. Uzmanlar bu durumun, dünya çapında beklenen gıda krizini körükleyeceğini söylüyor.

Tarla satışlarındaki artış tarımı tehdit ediyor: Gıda krizini güçlendirebilir
CHP’li Gürer: Tarım Bakanlığı’nda gıda krizine karşı proje çok, eylem yok

 

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.