ManşetTürkiye

Taksim Dayanışması: Gezi toplumsal tarihimizin en onurlu sayfasıdır!

0

Gezi Direnişi’ne dair yeniden başlatılan soruşturma dalgasına yönelik Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen açıklamayı Taksim Dayanışması adına, kendisi de soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Mücella Yapıcı okudu. “Gezi ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve en onurlu sayfasıdır” denilen açıklamada iktidarın hukuk tanımayan uygulamalarının mayıs ayı sonunda amansız bir şiddete dönüştüğü hatırlatıldı.

Açıklamada özgürlük ve demokrasi talepleriyle ülkenin dört bir yanında eylemlerin başladığının hatırlatılırken, eylemin ilk günden beri karalanmaya, hak taleplerinin suç unsuru gibi gösterilmeye ve gerçekliğin çarpıtılmaya çalışıldığına dikkat çekildi.

Gezi direnişinin yargılanamayacağı, hakkında şaibe dahi yaratılamayacağı vurgulandı. Gezi dönemi alınan kararların açık şekilde tartışmalarla alındığının hatırlatılan açıklamada, “Gezi’nin şefi yoktur” denildi ve “içeride veya dışarıda finansörü” olmadığı kaydedildi. Bu süreçte onlarca kişinin gözünü kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı, katledilenlerin faillerininse korunduğuna dikkat çekilen açıklamada yargılanması gerekenlerin ölüm ve yaralanmalara neden olanlar olduğu ifade edildi. Haklı talepler karşısında düşman yaratma, suç icat etme ve “darbe ve terör örgütü” çıkarma girişimlerine tepki gösterilerek ilk günkü taleplerinin arkasında oldukları belirtildi.

(İleri Haber)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.