EkolojiKültür-SanatManşet

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 22 Kasım’da!

0
For Tomorrow, Yarınlar İçin Yönetmen: An Tran / Kanada 2022

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali iki yıllık pandemi arasının ardından hem İstanbul’da yeniden salonlarda gerçekleşecek, hem de çevrimiçi versiyonu ile Türkiye’nin her köşesinden izleyicilerle buluşacak.

SYFF2022, 15. yılında İstanbul’da 22-26 Kasım’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ve 27-30 Kasım’da Hope Alkazar’da, ardından 1-6 Aralık tarihlerinde Surdurulebiliryasam.net’de çevrimiçi gerçekleşerek kesintisiz 15 gün boyunca devam edecek.

The Power of Aktivism, Aktivizmin Gücü
Yönetmen:
Steve Pasvolsky / Avustralya 2021

Değişim hemen şimdi!

Ekosistemin sağlığı ve dolayısıyla insan varlığının devamlılığı kitleler halinde ne düşündüğünüzle, ne hissettiğinizle ve ne yaptığınızla yakından alakalı… Yakın gelecekte nasıl bir dünyada yaşayacağınızı şimdi attığınız adımların belirleyeceğini en iyi bilenler bilim insanları, en yoğun hissedenler ise gençler.

Mevcut dünya algısı ve değer setleriyle şekillendiren ekonomik, sosyal ve ekolojik sistemlerin çökmekte olduğunu söylemenin ötesine nasıl geçilebilir? Ve herkes için adil bir geçiş süreci mümkün mü?

Among The Roots, Kökler Arasında
Yönetmen:
Gamze Terra / Türkiye 2019

Değişimin öncüsü olmak

SYFF gezegen için kritik olan sosyo-kültürel değişim sürecini desteklemeyi amaçlayan etki odaklı bir film festivali. Katılımcılarını değişimin öncüleri olarak görüyor; onları güçlendirmeyi, ilham vererek ve empati uyandırarak harekete geçirmeyi hedefleyerek seçkilerini hazırlıyor.

Feeling The Apocalypse
Yönetmen:
Chen Sing Yap / Kanada 2021

Festival 2008’den bugüne her sene ışık tuttuğu hikayelerle parçası olunan ekolojik, sosyal ve ekonomik sistemlerin ve etkileşimde olunan tüm dinamiklerin idrak edilmesini sağlama hedefini taşıyor. Bunun da ötesinde festival, ivmelenerek artan küresel problemlere karşın kendinden büyük bir amaca sahip olanların, her yerde her koşulda fark yaratabildiklerini gösterme uğraşında.

Bigger Than Us, Kendimizden Büyük
Yönetmen:
Flore Vasseur / Fransa 2021

SYFF2022 seçkisi

Tüm canlılara karşı şefkat ve adalet duygusu taşıyanları buluşturmayı amaçlayan SYFF, 15. senesinde de değişimin öncüsü olmak isteyenler için hazırlanıyor. Festivale ilişkin yapılan basın açıklamasında da şu ifadeler yer alıyor:

“SYFF2022 seçkisi ile dünya turu atmak, duygusal olarak ışınlanmak, hayran kalmak, cesaretlenip bunu ben de yaparım, hatta yapacağım demek mümkün!”

Animal, Hayvan
Yönetmen: Cyril Dion / Fransa 2020

Seçkisinde yer alan uzun ve kısa metrajlı belgeseller ile SYFF, izleyicilerini geleceği yaratan gençlere, tüm canlılar için iyi ve adil olanı gözetenlere, her konuda yeşermekte olan onarıcı ve iyileştirici bir kültürün aktörlerine, gıda sisteminin dönüşümüne dair ipuçlarına ve daha fazlasına tanıklık etmeye davet ediyor. Festivalin açıklamasında son olarak şunlara yer veriliyor:

“Festival katılımcıları toplumun her kesiminden, her yaştan, her türlü zorlu koşullar içerisinden çıkan insanların kendilerine dert edindikleri konularda bitmek bilmeyen enerjileri, yaratıcılıkları ve azimlerini izleyecek; kadınları, çiftçileri, balıkçıları, gençleri, çocukları, yaşadığı bölgede denizi, kıyıları, ormanları, dağları, yaban hayatı, böcekleri, çiçekleri gözetenlerin çalışmalarından ilham alacak.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.