Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Süleyman Soylu açıkladı: Tam kapanmada çalışma izin belgeleri e-devletten alınabilecek

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün saat 19.00 itibariyle başlayacak 17 günlük tam kapanma için açıklamalarda bulundu.

Soylu, kısıtlamalardan muaf sektörlerde çalışan kişilerin izin belgelerini e-devlet üzerinden de alabileceklerini duyurdu.

Seyahat izin belgeleri nasıl alınacak?

Soylu, bu dönemde alınacak seyahat izin belgeleriyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Dünyanın da hayran olduğu bir e-Devlet sistemimiz var. Bakanlığımız e-Devlet sisteminde en iyi noktalardan birisindedir. Burada e-başvuru sistemimizde ‘seyahat izin belgesi’ bölümü bulunuyordu. Bugün vatandaşlarımıza kolaylık olsun diye İçişleri Bakanlığında e-başvuru bölümüne girmeden, seyahat izin belgesine direkt girebilecekleri bir alan açtık.

Seyahat izin belgesine girecekler, kimlerin bundan istifade edebileceği orada butonlarda belli zaten. Buna yönelik olarak da seyahat izin belgesi alınabilecek. Kim bu şehirlerarası seyahat muafiyetinden faydalanabiliyorsa orada yazıyor zaten.”

Cenazelerle ilgili yeni uygulama

Soylu, bununla birlikte cenazeyle ilgili de yeni bir buton açıldığını duyurdu:

Aynı zamanda cenazeyle ilgili de yeni bir buton açtık. Eskiden seyahat izin belgesi içerisine defin belgesi koyularak yapılıyordu. Şimdi ona da gerek yok. Kendi adınızı, cenazenizin ismini, T.C. kimlik numarasını yazıyorsunuz, bizim sistemimiz direkt Sağlık Bakanlığı sisteminden alarak hemen 10 kişiye kadar otomatik olarak izin veriyor. 10 kişiden sonrası seyahat izin kurullarından alınabilir.”

İzin belgeleri e-devlet üzerinden alınabilecek

Bakan Soylu, kısıtlamalardan muaf sektörler çalışanlarının işe gidip gelmeleri için gereken izin belgelerini nasıl alacaklarını da şöyle açıkladı:

Çalışma izin belgesiyle ilgili arkadaşlarımız yarın (bugün) akşam devreye koyacaklar. e-Devlet üzerinden SGK tuşuna basıp T.C. kimlik numaraları girilerek, çıktı alınacak. Bu kadar. Kurumların ayrıca bir yazı vermesine gerek kalmayacak.

Diyelim ki alınamadı, onu da yarın tekrar yayınlıyoruz, bu sefer çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diye bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üzerinden bunu çok rahat bir şekilde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var.”

Süleyman Soylu, muafiyet kapsamındaki kişilerin sadece çalıştığı yere gidebileceği, farklı bir ilçede bulunmaları durumunda kolluk kuvvetlerinin bunu soracağını hatırlattı.

Otel rezervasyonlarıyla ilgili durumlar

Otel rezervasyonlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunun İçişleri Bakanı, perşembe akşamından sonrası için yapılan rezervasyonlara gidilemeyeceğini söyledi:

Otel rezervasyonlarını kapanma kararından önce yaptırmış olanlar perşembe akşamına kadar giderler. Diyelim ki perşembe akşamından sonra gitmeleri gerekiyorsa gidemezler. Seyahat izin belgeleri almaları lazım. Bu da seyahat izin belgesinin içerisinde yok.

Ancak şöyle bir şey var; oteldelerdir ve çıkışları pazartesi-salı günüdür. Elbette dönüşlerinde seyahat izin belgesi alırlar ve o otel rezervasyonundan dönebilme imkanına sahip olurlar.”

You may also like

Comments

Comments are closed.