DünyaManşet

Sudan’da asker göstericilere ateş açtı: En az 9 ölü

0

Sudan’da nisan ayındaki darbeden bugüne dek Genelkurmay Başkanlığı önünde, yönetimin sivillere devredilmesi için oturma eylemi yapan eylemcilere askerler ateş açtı. En az 9 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Sudan’da güvenlik güçleri, başkent Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde uzun süredir devam eden oturma eylemine son vermek için harekete geçti. Askerlerin açtığı ateş sonucu en az 9 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Eylemlere önderlik eden Sudan Odalar Birliği’nden yapılan kısa açıklamada, “Oturma eylemini dağıtmak için bir girişim başlatıldı” denildi.

BBC’nin haberine göre, muhalif gruplardan biri de orduyu “katliamla” suçladı. Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kabbaşi ise Sky News Arabia Televizyonu’na yaptığı açıklamada oturma eylemine “güç kullanarak son verdikleri” iddialarını reddetti. Görgü tanıkları ise eylemcilerin barikatlar kurduklarını ve güvenlik güçlerini uzak tutmak için bu barikatları ateşe verdiklerini söyledi.

Twitter’da paylaşılan videolarda yaralanan insanlar görülüyor. Ancak bu videolar henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

ABD: Protestoculara ve sivillere saldırılar durmalı

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sudan güvenlik güçlerinin protestoculara ve sivillere yönelik saldırıları yanlış ve durmalı” denildi. Şiddetten Sudan ordusunun sorumlu tutulduğu ve ordunun Sudan halkını “sorumlu bir şekilde yönetememekle” suçlandığı kısım ise daha sonra açıklamadan silindi.

Eylemciler sivil yönetim istiyor

Sudan, Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in nisan ayında darbeyle devrilmesinden sonra Geçici Askeri Konsey tarafından yönetiliyor. Eylemciler ise ülkede iktidarı sivil bir yönetimin devralmasını istiyor.

Geçen ay eylemcilerin liderleri ve generallar, yeni yönetimin yapısı ve 3 yıl içinde sivil yönetime geçiş üzerinde uzlaştıklarını duyurmuştu.Ancak geçiş dönemindeki en yüksek karar mercii olacak konseyin yapısı üzerinde uzlaşılmadığı bildirilmişti. Konseyde çoğunluğun sivillerde mi yoksa askerlerde mi olacağı konusunda anlaşma sağlanamamıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.