ManşetMedya-İnternet

Sputnik News’den görüntülü açıklama: Mehmet Şimşek’in açıklamasını çarpıtmadık!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Davos Zirvesi’ndeki bir oturumda İngilizce olarak sarf ettiği “Türkiye, artık Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez” sözlerinin, Sputnik News’de yayınlanması sonrası Şimşek’in ‘sözlerim çarpıtıldı’ beyanına Sputnik News’den açıklama gecikmedi. Sputnik News, Şimşek’in Davos’ta reddettiği sözlerini youtube üzerinden Türkçe altyazılı olarak vererek, ‘Mehmet Şimşek’in açıklamasını çarpıtmadık!’ dedi.

Hazine Müsteşarlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan bir açıklamada Başbakan Yardımcısı Şimşek’in Davos Zirvesi’ndeki Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la ilgili sözlerinin, Sputnik Haber Ajansı tarafından çarpıtıldığı öne sürüldü.

Açıklamada, “Sputnik Haber Ajansı konuyu bağlamından çıkartarak Başbakan Yardımcımızın “Türkiye artık Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez” dediği yönünde bir algı oluşturmaya çalışmıştır. Başbakan Yardımcımız Sn. Mehmet Şimşek’in hiçbir şekilde haberde yer verildiği gibi bir ifadesi olmamıştır. Bu Sputnik Haber Ajansının kendi yorumudur” ifadelerine yer verildi.

Mehmet Şimşek, moderatörün en başta ‘toplantının kayıt altına alındığı’ uyarısı yaptığı Davos Zirvesi’nde İngilizce yaptığı konuşması sırasında tam olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Pragmatik ve gerçekçi olmalıyız. Sahadaki gerçekler çarpıcı şekilde değişti. Türkiye, artık (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’sız bir uzlaşmada ısrar edemez. Bu gerçekçi olmaz. Bu nedenle elimizde olanlarla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Rusya, İran ve Türkiye’nin başarıyla bir araya geldiği nokta da bu… ve ABD’nin”

Sputnik News, Mehmet Şimşek’in söz konusu açıklamasının, kendi mecralarının yanı sıra, Reuters, AFP, AP gibi pek çok uluslararası haber ajansı tarafından da son dakika olarak yayınladığını belirtti.

 

(Yeşil Gazete, Sputnik News)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.