EğitimManşet

Sözleşmesi uzatılmayan akademisyen öğrencilerine çim üzerinde ders anlattı

0

Mersin Üniversitesi’nde ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza attığı gerekçesiyle rektörlük tarafından sözleşmesi yenilenmeyecek olan İletişim Fakültesi öğretim görevlisi uzman Galip Deniz Altınay, duruma tepki göstermek için çimlerin üzerinde öğrencilerine ders anlattı.

21

Sidaeren.blogspot.com’da yer alan habere göre Çiftlikköy Yerleşkesi’nde bulunan Cumhuriyet Alanı’nın hemen yanında yer alan çimenlik alana öğrencileri toplayan Altınay, burada hem kendi fakültesinden hem de diğer bölümlerden gelen öğrencilere ders verdi. Altınay’ın dersini dinlemeye yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu katıldı. Bazı akademisyenler de Altınay’a destek vermek için öğrencilerle birlikte dersi dinledi.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi uzman Galip Deniz Altınay

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi uzman Galip Deniz Altınay

Ders bitimi sonrası bir açıklama yapan Altınay, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 14 Nisan tarihinde yapılması gereken sözleşme tebliğ işleminin bir ay öncesinden yapıldığını söyledi. 37 yaşına kadar akademik alanda görevini sürdürdüğünü ifade eden Altınay, “Akademiyle ilişkili alanda belirli süre durabildiğimiz kadar devam edeceğiz. Şu an açtığımız davalar var. Bu sürece ilişkin yürütmeyi durdurma davalarını açmış durumdayız. Bu davaların neticelerini belirli bir süre bekleyeceğiz. Bu sürede de kendi aramızda dayanışma fonları oluşturmuş durumdayız. Özellikle işten çıkarılan akademisyenlere yönelik olarak hem Mersin bazlı olarak hem de ulusal bazlı olarak bir takım fonlar var. Cüzi miktarlarda da olsa hayatımızı devam ettirecek, biz öyle ciddi lüksleri olan insanlar değiliz” dedi.

23

Türkiye’de asgari ücretle geçinen binlerce insanın olduğunu da hatırlatan Altınay, işsiz kalması durumunda akademisyenliğe devam etmek için her türlü çabayı göstereceğini de belirterek, akademik alanda çalışmanın yollarını sonuna kadar aramak istediğini belirtti.

 

(Sidaeren.blogspot.com)

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.