DünyaManşet

Antropolog David Graeber yaşamını yitirdi

0

ABD’li anarşist antropolog Profesör David Graeber, 2 Ağustos Çarşamba günü, 59 yaşında vefat etti.

Graeber’in ölüm haberini eşi yazar ve sanatçı Nika Dubrovsky, Twitter hesabından duyurdu. Dubrovsky, Graeber’in Venedik’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini aktardı. Graeber’in ölüm nedeniyle ilgiliyse henüz bir açıklama yapılmadı.

London School of Economics’de görev yapan David Graeber, “Occupy Wall Street’ (Wall Street’i İşgal Et) hareketinin önde gelen isimlerindendi.

Guardian’a konuşan tarihçi Rutger Bregman bürokrasi, politika ve ekonomi üzerine çalışmaları olan Graeber’i “zamanımızın en büyük düşünürlerinden biri” olarak nitelendirdi ve “olağanüstü bir yazar” olduğunu belirtti.

Erdoğan’a Barış Akademisyenleri için mektup yazmıştı

David Graeber, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan üç  akademisyenin tutuklanmasından sonra, 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan akademisyenler arasında yer alıyordu.

Graeber’in ölüm haberinin ardından Barış İçin Akademisyenler‘in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hocamız, antropolog, bizimle #BuSuçaOrtakOlmayacağız diyen barış imzacısı David Graeber’in vefatını büyük üzüntüyle öğrendik. Ailesinin, dostlarının ve öğrencilerinin başı sağ olsun. Bu dünyayı tüm halklar için daha güzel kılmaya çalışan fikirleri bizimle olacak” ifadelerine yer verildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.