Dünya

‘Sözde ABD lideri, bölücübaşı Barack Obama’

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney, rakibi ABD Başkanı Barack Obama’yı seçim kampanyasını “öfke ve bölücülük” temelinde yürütmekle suçladı.

Romney, Demokratların seçim kampanyasının kendisini bir diğer Cumhuriyetçi siyasetçinin tıklayın “tecavüz” ile ilgili sarf ettiği sözlerle ilişkilendirmek istediğini söyledi.

İlgili Haberler’Meşru tecavüz’ diyen adaya çekilme çağrısıİlgili KonularAmerika Birleşik Devletleri, Sandık Başında Cumhuriyetçiler Romney’i hafta içinde, Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için resmi adayları ilan edecek.

Romney, Amerikan televizyon kanalı Fox News’a Pazar günü verdiği mülâkatta, Obama’nın seçim kampanyasın ‘öfke ve bölücülük kampanyası’ olduğunu söyleyip ekledi:

“Amerikalıların bu tip bir bölücülüğü fark ettiklerini düşünüyorum. Bence bizim kampanyamızdan çok daha fazla para harcamasına rağmen kampanyasının beklenen etkiyi yaratmamasının sebebi de bu.”

Romney, Demokratların kendisini, “meşru tecavüz durumunda kadın vücudunun hamile kalmaya karşı savunma mekanizmasını devreye soktuğu” açıklamasıyla tepki çeken Cumhuriyetçi Todd Akin ile ilişkilendirmek istediğini söyledi.

Romney, açıklama için “saldırgan ve yanlış” ifadelerini kullanırken Akin’in de Senato adaylığından çekilmesi gerektiğini savundu.

Cumhuriyetçi aday, açıklamaların partiye zarara verdiğini ve kadınları rencide ettiğini dile getirdi.

BBC’nin Washington Muhabiri Zoe Conway’e göre seçmenler henüz Romney’i yakından tanımadıklarını düşünüyor.

BBC Türkçe

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.