ManşetTürkiye

[Son Dakika] Hükümet ve HDP’den çözüm sürecine dair ortak açıklama

0

Hükümet ile HDP  sürecin koordinatörü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan nezdinde bir araya geldi ve HDP’nin İmralı heyeti ve hükümet yetkilileri çözüm sürecine ilişkin olarak ortak bir basın toplantısı düzenledi.

13

Bu sabah Dolmabahçe Başbakanlık ofisinde düzenlenen “Çözüm Süreci” toplantısına katılan HDP heyetinden Sırrı Süreyya Önder, diyalogun “resmi, ciddi ve sorumlu” bir aşamaya gelindiğini ifade ederek PKK lideri Abdullah Öcalan’ın örgüte bahar aylarında silahsızlanma amacıyla olağanüstü kongreyi toplaması için yaptığı çağrıyı iletti. ”Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik mücadelenin yer alması için tarihi bir beyandır” diyen Önder, Öcalan’ın kongre sırasında görüşmede ele alınmasını istediği 10 maddeyi de sıraladı.

Basın toplantısında Önder ile birlikte yer alan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek, “Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanmasına yönelik açıklamayı önemli görüyoruz” diye konuştu.

Çözüm sürecinin akıbetine ilişkin olarak gerçekleşen görüşme, hükümet ve HDP arasında 2 haftalık aradan sonra Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile HDP’li Sırrı Süreyya Önder veİdris Baluken görüşmede yer aldı.Görüşme sonrası HDP ile hükümet kanadı ortak açıklama yapma kararı aldı.

HDP heyeti adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, sürece ilişkin Hükümetle ortak kaldıkları maddeleri şu şekilde sıraladı:

* Demokratik siyasetin tanımı ve içeriği

* Demokratik çözümün yerel boyutlarının tanımlanması

* Özgür vatandaşlığın güvenceleri

* Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri

* Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına yönelik anlayışın geliştirilmesi

* Ortak vatan ve milletin demokratik ölçülerle tanımlanması

* Demokratik hamleleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa…

(T24)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.