EnerjiManşet

Soma’dan sonra Biga’da da 360bin ağaç tehdit altında

0

Biga Yarımadası’nın kuzey sahillerinde ormanlık alanlara termik santral inşa etmek için yapılan 6 başvuruya bakanlık onayı çıkması durumunda kesilecek ağaç sayısı toplam 361 bin 924 olarak hesaplandı.

3...

Aykut Küçükkaya’nın Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberine göre, termik santrallar 4 bin 700 dönümden daha büyük bir orman alanını kalıcı olarak tahrip edecek.

Akdeniz Fokları da Tehdit Altında

Termik santrallar ayrıca bölgede bulunan Akdeniz foklarını da tehdit edecek. Termik santral limanları Akdeniz foku mağarasının üzerine yapılmak isteniyor. Bölge, 2013 yılında Akdeniz Foku Araştırma Grubu tarafından hazırlanan rapora göre “Önemli Akdeniz Foku Yaşam Alanı” olarak belirlenmiş. Akdeniz Fokları, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan “Kırmızı Liste”de soyu kritik derecede tehdit altında olan tür olarak sınıflandırıyor.

Biga Yarımadası üzerinde termik santral inşa etmek için Filiz Kirazlıdere Elektrik Üretim AŞ, Sarıkaya Karaburun Elektrik Üretim AŞ, DD Elektrik Üretim ve Enerji Yat. A.Ş., Biga Enerji Elektrik Üretim AŞ, Naren Enerji Elektrik Üretim AŞ  şirketlerinin yapmış olduğu ÇED başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekliyor.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kaarı vermesinden hemen önce Kolin Şirketler Grubu’nun Soma Yırca’da 6 bin zeytin ağacını bir gece yarısı operasyonu ile kesip köklenmesi hala akıllarda. Biga’nın da benzer bir kader ile başbaşa kalmaması için Yırca’da olduğunun aksine tehlike başgöstermeden kamuoyu desteğini sağlamak önemli.

(Cumhuriyet, T24)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.