ManşetDünyaİfade ÖzgürlüğüMedya-İnternet

Solomon Adaları’nda Facebook ‘ulusal birliği baltalama’ gerekçesiyle yasaklanıyor

0
Fotoğraf: Shutterstock

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, “ülkenin ulusal birliğini korumak için” sosyal medya platformu Facebook‘u yasaklayacaklarını açıkladı.

Karar yürürlüğe girerse Solomon Adaları, Çin, İran ve Kuzey Kore‘nin ardından, dünyanın en büyük sosyal medya platformunu yasaklayan dördüncü ülke olacak.

‘İnsanların itibarları dakika içinde mahvoluyor’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Sogavere parlamentoda kararın gerekçesini “Facebook’ta siber zorbalık çok yaygın. Sahte isimleri olan kullanıcılar insanları karalıyorlar. İnsanların yıllar içinde kazandıkları itibarları dakikalar içinde mahvoluyor” şeklinde açıkladı.

Sogavere konuşmasının devamında “Ulusal birliği ve halkımızın mutlu birlikteliğini pekiştirmemiz gerekiyor. Ama Facebook, ülkemizi birleştirme çabalarımızı baltalıyor” ifadelerine yer verdi.

Yolsuzluk belgesi sızmıştı

Birkaç hafta önce Facebook’a ekonomik toparlanma için oluşturulan koronavirüs fonunun nasıl kullanıldığına dair bazı belgeler sızdırılmıştı.

Yolsuzlukla mücadele alanında faaliyet gösteren Solomon Adaları Şeffaflık Örgütü, hükümetin kararının arkasındaki gerçek nedeninin bu belgelerin sızdırılması olduğunu öne sürdü.

Kuruluşun başkanı Ruth Liloqula, “Bu, hükümetimizin otoriterleşmeye başladığının işareti” dedi.

‘Gerekçeler inandırıcı değil’

Muhalefet lideri Matthew Wale de ABC Televizyonu’na açıklamasında hükümetin gençleri susturmaya çalıştığını öne sürerek, “Nüfusumuzun yüzde 70’i, 30 yaşın altında. Sosyal medyada özellikle Facebook’ta aktif olan bu grup. Hükümetin yasak için öne sürdüğü gerekçeler inandırıcı değil. Gerçekten acınacak bir durum” dedi.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi ise yaklaşık 700 bin nüfuslu Solomon Adaları’nda binlerce Çin vatandaşının yaşadığına ve Pekin’in buradaki nüfuzunu artırdığına dikkat çekerek kararın Çin’in etkisiyle alındığını iddia etti.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.