ManşetSağlıkTürkiye

Şişli Etfal Hastanesi’nin kapatılmasına karşı sağlık çalışanları ve halk eylemde

0
Fotoğraf: Şişli EtfalDayanışması

İstanbul’un Şişli ilçesinde yaklaşık 1 milyon insana hizmet veren 122 yaşındaki Şişli Etfal Hastanesi depreme karşı güçlendirme yapılacağı gerekçesiyle bölünerek Kağıthane ve Sarıyer’e taşınacak.

Söz konusu karara çıkan vatandaşların oluşturduğu Şişli Etfal Dayanışması hastane önünde bir araya geldi. Eyleme  CHP, HDP, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), bölge esnafı ve yurttaşlar da destek verdi.

‘Özel hastaneye mahkum edileceğiz’

Basın açıklamasını okuyan Şişli Dayanışma Platformu’ndan Özgür Kavuşer Vardar, “Büyükdere ve Seyrantepe’de inşa edilen hastane binalarına taşınma işlemleri bitmek üzere, ama biz Şişli sakinleri, hastanemizin Şişli’ye geri dönüp dönmeyeceğini ya da dönerse, hangi kapasite ile, hangi üniteleri ile döneceğini bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hastanemizin bölünmesi ve bölgeden taşınarak kapatılması durumunda bölgede yaşayanların kamusal sağlık hizmetine erişiminin kısıtlanacağı belirtilen açıklamada “Büyük çoğunluğu dar gelirli insanlardan ve göçmenlerden oluşan bölge halkının özel sağlık kurumlarına mecbur bırakılması, özellikle bölgemizde yoğunluğa sahip olan yaşlı nüfusun sağlık hizmetlerine erişiminin kısıtlanması, yine acil servislere erişimde yaşanacak gecikmeler nedeniyle geri döndürülemez kayıpların yaşanılması kaçınılmaz sonuçlar” denildi.

‘Yerinde dönüşüm yapılsın’

Hastane taşınmadan da iyileştirmeler yapılabileceği belirtilen basın açıklamasının sonunda Şişli Etfal Dayanışması olarak dile getirilen talepler şu şekilde aktarıldı:

  • Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmamasını,
  • Sonradan geri dönmek üzere, bölünmeden, geçici bir süre ile taşınmasını veya yerinde dönüşümle yeniden yapılandırılmasını,
  • Hastanemizin şu anki yerinde, bölgenin ihtiyaçlarını daha iyi koşullarda karşılayacak biçimde, güvenli ve yenilenmiş binalarda mevcut tüm branşlarında hizmet vermeye devam etmesini istiyor ve talep ediyoruz.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.