EmekManşetTürkiye

[1 Mayıs İşçi Bayramı] Gözaltılardan halaylara Türkiye’nin 1 Mayıs’ı

0

1 Mayıs İşçi Bayramı, Türkiye‘nin birçok şehirde, meydanlarda kutlanmaya devam ediyor. İstanbul‘daki kutlamalar Maltepe miting alanında yapılırken, başkent Ankara‘da emekçiler Tandoğan‘daki Anadolu Meydanı‘nda toplandı. İzmir‘deki kutlamaların merkezi Gündoğdu Meydanı oldu.

İstanbul’da saat 10.30’dan itibaren 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Maltepe Meydanı’na girişler başladı. Sendika ve STK’ların oluşturduğu kortejle birlikte, pankart ve bayraklarla gelen binlerce kişi Maltepe Orhangazi Şehir Parkı çevresinde toplanarak, giriş noktalarına yürümeye başladı.

Maltepe’deki buluşmaya sanatçılar, oyuncu sendikaları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları da katıldı.

DİSK ve Türk-İş, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, 1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı‘nda bulunan Cumhuriyet Anıtı‘na çelenk bıraktı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu‘nun yanı sıra sendika üyelerinin de katıldığı törende Çerkezoğlu, “Bugün 1 Mayıs. İşçi sınıfının dayanışma ve mücadele günü. Bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında beş kıtada işçi sınıfı bu ülkenin değerlerini ve güzelliklerini üretenler kendi talepleri ve kendi mücadeleleri ile alanlarda. Yılın 364 günü çalışan işçiler 1 Mayıs günü yaşadığımız bu sisteme karşı itirazlarımızı ifade etmek için alanlarda buluşuyoruz. 1 Mayıs Taksim Meydanı‘dır. Bugün buraya DİSK yönetim kurulu olarak geldik. Çelengimizi bıraktık. İki gün önce anmalarımızı da gerçekleştirdik. Şimdi buradan Maltepe meydanına geçeceğiz” diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup Taksim’den ayrılarak Maltepe Meydanı’na hareket etti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) üyeleri de 1 Mayıs nedeniyle Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Türk-İş adına açıklama yapan Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, yaptığı basın açıklamasında Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Deprem bölgesindeki yaraların bir an önce sarılması için mücadele edilmesi gerektiğini belirten Bakındı, “Bu ülkenin bölünmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Türk İş topluluğu vatan ve toprağımız varsa milletimiz varsa biz varız diyen bir topluluktur. Bugüne kadar kazandığımız emeklerden asla taviz vermeyeceğiz. Bu acımasız kapitalist sistem bir gün mutlaka değişecektir” ifadelerini kullandı.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruplara müdahale: 10 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘nün aldığı güvenlik önlemleri kapsamında Taksim Meydanı ve çevresi erken saatlerden itibaren demir bariyerlerle kapatıldı.

Polis ekileri, İmam Adnan Sokağı‘ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir gruba müdahale etti. Polis, gruptan 10 kişiyi gözaltına aldı.

Beşiktaş‘ta ara sokaklardan Barbaros Bulvarı‘na çıkarak Taksim’e yürümek isteyen Halkın Kurtuluşu Partisi üyeleri de polis müdahalesi ile karşılaştı. Polis ekiplerinin durdurduğu gruptan yaklaşık 30 kişi gözaltına alınırken, eylem nedeniyle Barbaros Bulvarı Levent istikametinde trafik bir süre durdu.

Beşiktaş Çarşı‘da toplanan Umut-Sen üyesi bir grup da ellerinde taşıdıkları pankartla Taksim’e doğru yürüyüş yapmak istedi. Grubun geçişine izin vermeyen polis ekipleri, bazı kişileri gözaltına aldı.

‣ İstanbul’da 1 Mayıs polis müdahalesiyle başladı

Şişli’den yürümek isteyenlere izin verilmedi

Şişli’de ara sokaklardan gelerek Elmadağ‘da toplanan bir grup da halk evleri yazılı pankart taşıyarak Taksim’e yürümek istedi. Gruba izin vermeyen polis ekipleri, müdahale ederek bazı kişileri gözaltına aldı. Ara sokaklardan çıkarak Osmanbey‘de toplanan bazı gruplara da izin verilmedi. Taksim’e yürümek isteyen gruplara yapılan müdahalede, bazı kişiler gözaltına alındı.

Bariyerlerle kapatılan İstiklal Caddesi girişinde, Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen iki kişiye izin verilmedi. Gözaltına alınan iki kişi, polis aracına götürüldü.

‣ Afet bölgesinde 1 Mayıs kutlamaları

Ankara’da Anadolu Meydanı’nda buluşuldu

Ankara‘da 1 Mayıs çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Anadolu Meydanı‘nda kutlandı.

Ankara Tabip Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), DİSK, Genel İş Sendikası, Eğitim Sen ve Türk-İş’in aralarında bulunduğu birçok meslek örgütü, sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanına giriş için Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

Pankartlar polis tarafından tek tek kontrol edilirken, burada oluşturulan kortejle sloganlar eşliğinde miting alanında yüründü.

Yaşanan ekonomik kriz ve 14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri Ankara’daki mitingin gündemini oluşturdu.

“Enkazın içinde sandıkların hükmü yok”, “En güzel kravatını tak bakalım yargılanacaksın”, “Ak çocuklar değil, aç çocuklar kazanacak”, “Soydular soğana muhtaç ettiler”, “Sınıfa karşı sınıf krize karşı devrim” pankartları taşıyanlar, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Fabrikalar tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganları attı.

Kutlamalarda sanatçı İlkay Akkaya bir konser verdi. Etkinlikler, halaylarla son buldu.

İzmir’de kutlamaların adresi Gündoğdu Meydanı oldu

İzmir‘de Basmane ve Cumhuriyet meydanları ile Alsancak Garı önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyeleri, kortejler oluşturarak kutlama alanına yürüdü.

Gündoğdu Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Türk-İş İzmir Üçüncü Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak birer konuşma yaparak işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik etti.

Konuşmaların ardından sanatçı Suavi konser verdi.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.