ManşetTürkiye

Şırnak’ta kesilen ağaçlar Facebook’ta satışa çıktı

0

Şırnak Barosu, ildeki orman tahribatı ve ağaç katliamını gözler önüne seren kesilmiş ağaçlarla dolu kamyon konvoyunu paylaşması sonrası, konu sosyal medyada yoğun tepki toplamıştı. Şırnak’ta Cudi Dağı ve Besta bölgesinde kestirilen meşe ağaçlarının, Facebook’ta satıldığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı‘nın aktardığına göre; Şırnak’ın Besta bölgesi ile Cudi ve Gabar Dağlarında iki yıla aşkın bir süredir yaptırılan doğa talanı sonrası ağaçların sosyal medyadan satışa çıktığı ortaya koyuldu.

Habere göre; kesilen ağaçların birçok kişi tarafından sanal medya hesaplarında satılığa çıkarılması dikkati çekiyor. Kesilen meşe ağaçları, bir Facebook sayfasında “satılık odunlar meşe odunu her yere nakliye var, nakliye size ait bin 150 TL” notuyla içi odun dolu TIR fotoğrafıyla paylaşıldı. Bunun gibi birçok kişinin kesilen odunları sanal medya hesaplarında paylaştıkları ve birçok kentte kesilen ağaçları gönderdikleri belirtildi.

Ne olmuştu?

Şırnak Barosu Çevre Komisyonu, kentte ‘güvenlik’ gerekçesiyle yıllardır sürdürülen ağaç kıyımına karşı iki kez suç duyurusunda bulunmasının ardından, geçen hafta da Kamu Denetçiliği Kurumu‘na şikayet başvurusu yapmıştı.

Çevre ve Kent Komisyonu Eş Sözcüsü Avukat Fadıl Tay, büyük bir doğa katliamı yaşandığını belirterek, “Bütün kamuoyu bu durumu sahada incelemeli ve tahribatı bizzat görmeli” çağrısında bulunmuştu.

Askerlerin gözetiminde korucular tarafından yaklaşık beş yıldır büyük miktarda kesilen ağaçlar Haziran sonunda bir kez daha Meclis gündemine getirilmişti.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, ağaç kıyımlarının ardından hangi faaliyetlerin gerçekleştirildiğinin ve bu yıkımlardan kimlerin sorumlu olduğunun aydınlatılması için TBMM’ye araştırma önergesi vermişti.

Şırnak’ın Merkez, Cizre, Uludere, İdil, Beytüşşebap ve Silopi  ilçelerindeki 22 ayrı bölgede ise geçen yıl Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna gerek görülmeden maden arama izni verilmişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.