ManşetTürkiyeUncategorized

Şimdi de Libya ile kriz: Park halindeki Türk İHA’sı vuruldu

0

Halife Hafter’e bağlı güçler, hükümetin kontrolündeki Trablus’ta havalimanında park halinde olan İHA’nın vurulduğunu açıkladı.

Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlere,  Hafter’e bağlı birliklere karşı kullanılmak üzere BMC üretimi ‘Kirpi’ adı verilen zırhlı araç ve ağır silah göndermişti. 

Libya’nın doğusuna hakim, Tobruk merkezli Halife Hafter’e bağlı güçler, Türkiye’ye ait insansız hava aracının (İHA) Mitiga havalimanında vurulduğunu ve Ajdabiya kentinde iki Türk vatandaşının tutuklandığını bildirdi. Ankara dün Hafter’e bağlı güçlerin altı Türk vatandaşını alıkoyduğunu, derhal serbest bırakılmamaları halinde Hafter’a bağlı unsurların ‘meşru hedef’ haline geleceğini açıklamıştı.

Türkiye, Libya’nın başkenti Trablus merkezli uluslararası olarak kabul görmüş Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UHM) destekliyor. General Hafter’e bağlı birliklere karşı kullanılmak üzere, UMH’ye BMC üretimi ‘Kirpi’ adı verilen zırhlı araç ve ağır silah gönderildiği fotoğraflarla kanıtlanmıştı. UHM hükümeti çarşamba günü de üç ay önce kenti ele geçirmek için taarruz başlatan Hafter’e bağlı güçleri püskürtmüştü.

Hafter’e bağlı güçler cuma günü Türkiye ile tüm ilişkilerin kesildiğini açıklamış ve Türk gemi ve uçaklarının Libya’ya girişine izin verilmeyeceğini bildirmişti. Savunma Bakanı Hulusi Akar ise dün “Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken hasmane tutum veya saldırıların bedeli çok ağır olacak, en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir. Tarafımıza yöneltilebilecek her türlü tehdit ve düşmanca hareketlere karşı tedbirimizi aldığımız bilinmelidir” demişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.