Türkiye

Silopi’de okula atılan gaz bombalarına soru önergesi: 23 Nisan öncesi etik mi?

0

BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, Silopi’de polisin ilköğretim okuluna gaz bombası atması ve 12 öğrencinin hastaneye kaldırılmasıyla ilgili soru önergesi verdi.

mr

İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanması istenen sorular şöyle:

‘- Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu’na polis okul bahçesi ve sınıflara biber gazını neden atmıştır?

– İlk ve Ortaokula biber gazı atarak öğrencilerin gazdan zehirlenmesine sebep olan kolluk kuvvetleri hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa yapmayı düşünüyor musunuz?

– Kaç öğrenci biber gazından etkilenmiştir? Kaç öğrenci tedavi görmüştür?

– 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kala yapılan bu gaz bombalı saldırıyı etik buluyor musunuz?

– Mevzuata göre biber gazı hangi durumlarda atılabilir? Mevzuata uygun davranmayarak biber gazı atan polislere herhangi bir yaptırım uygulanıyor mu? Uygulanıyorsa bu yaptırımlar nedir?

– Bugüne kadar konuya ilişkin olarak mevzuata uygun davranmayan kaç polis memuruna yaptırım uygulanmıştır?

– 1 adet biber gazının hazineye maliyeti ne kadardır? Biber gazı atmak suretiyle toplumsal olaylara müdahale eden polislere ek ödeme verilmekte midir? Veriliyorsa son 10 yıl içerisinde ne kadar ödeme yapılmıştır?

– Bölgede 2002-2014 yılları arasında Polis tarafından atılan toplam biber gazı sayısı nedir?

– Kaç çeşit biber gazı vardır?

– Son 10 yıl içerisinde biber gazından kaç kişi yaralanmış kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Bunlarla ilgili kolluk kuvvetleri hakkında ne gibi yasal işlem yapılmıştır?’

Ne olmuştu?

Silopi İlçesi’nde Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu’nda, iddiaya göre dün öğlen saatlerinde okuldan çıkan öğrencilerden birkaçı yoldan geçmekte olan Akrep aracına taş attı.  Atılan taşlardan birinin isabet edip başından yaraladığı polis memuru okula gaz fişeği attı. Çevredeki esnaf ta gazdan etkilenirken, polisin attığı 2 adet gaz bombası, okulun bahçesine düştü. 5 ve 6’ncı sınıf öğrencisi 12 öğrenci baygınlık geçirerek fenalaştı. Fenalık geçiren öğrenciler çevredekilerin yardımıyla Silopi Devlet Hastanesi acil servisinde tedavi altına alındı. Durumu iyi olan 3 öğrenci ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edilirken, diğer öğrencilere serum takıldığı belirtildi.

(Bianet/Cumhuriyet)

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.