ManşetTürkiye

Silivri Cezaevi önünde Ergenekon gerginliği

0

‘ Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde ‘Ergenekon” davası sanıklarına destek için duruşma salonunun olduğu bölgeye girmek isteyenlerle jandarma arasında arbede yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 66’sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı ve 4 yılı aşkın süredir devam eden ”Ergenekon” davasının 270’inci duruşması bugün başladı.

Bugünkü duruşmada, esas hakkındaki mütalaanın açıklanması bekleniyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinden sanıklara destek vermek üzere yerleşkeye gelenler ile jandarma arasında arbede yaşandı. Avlu girişinde jandarmanın kurduğu barikatın arkasında toplanan kalabalık içeriye girmek isteyince, jandarma cop ve biber gazı kullandı. Yaşanan arbedede iki er hafif şekilde yaralandı.

Jandarma, TOMA ile müdahalede bulunmak isterken, araç avluda bekleyenlerce çevrildi. Aracın geçmesine izin verilmemesi üzerine, aracın önünün boşaltılması anonsu yapıldı.

Grubun uyarıya uymaması üzerine araçtan su sıkılarak, gruba müdahale edildi. Gruptan bazı kişilerin suyun tazyikiyle yere düştüğü görüldü.

Arbedenin yaşandığı dakikalarda içeriye girmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, sıkılan biber gazından etkilendi. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da içeriye girmekte zorlandı.

Sanıklara destek vermek için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde gelen Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Ali Sirmen’in aralarında bulunduğu sanatçılar da duruşma salonuna giremedi.

Bir çok televizyon kanalı da gelişmeleri kamuoyuna duyurmak için duruşma salonu dışından canlı yayın yapıyor.

(Yeşil Gazete)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.