KadınDünyaManşet

Şili’de şüpheli bir ölüm daha: Olayları izleyen kadın gazeteci evinde ölü bulundu

0

Şili, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde, kadına yönelik devlet şiddetini tartışıyor. Halk protestolarını izleyen ve belgeleyen 38 yaşındaki kadın gazeteci evinde ölü bulundu. Savcılık cinayet soruşturması yürütüyor.

Cansız bedeni demir parmaklıklara asılı bulunan pandomim sanatçısı Daniela Carasco’nun şüpheli ölümünün ardından, Başkent Santiago’da, Albertina Martínez Burgos isimli 38 yaşındaki fotoğrafçı ve gazetecinin evinde ölü bulunduğu ortaya çıktı.  22 Kasım günü evinde bulunan Burgos’un bedeninde şiddet izlerine rastlandığı ve savcılığın olayı cinayet olarak araştırdığı öğrenildi.

El Unversal’in haberine göre Martinez Burgos, diğer gazetecilerle birlikte beş haftadan uzun süredir devam eden halk protestolarını ve özellikle Santiago’daki İtalya Meydanı’ndaki eylemleri takip ediyordu. La Jornada’nın haberinde ise gazetecinin, Şili askeri polisinin (Carabineros) protestoculara yönelik saldırılarını kayıt altına aldığı belirtildi.

Cinayet soruşturması yürütülüyor

Savcılıktan yapılan açıklamada otopsinin henüz sonuçlanmadığı ancak soruşturmanın cinayet soruşturması olarak sürdürüldüğü ve gazetecinin çektiği fotoğrafların ve ilgili malzemelerinin de çalındığının tespit edildiği belirtildi.

Şili’de ekim başında metro zammına karşı başlayan öğrenci eylemleri, polis şiddeti nedeniyle halkın öfkesine neden olmuş ve ülke geneline yayılarak bir ayı aşkındır süren halk protestolarına dönüşmüştü. Gösteriler sırasında 23 kişi hayatını kaybederken, 1218 kişi yaralandı, 10 bine yakın kişi gözaltına alındı. Yaralananlardan en az 230’unun, polislerin kullandığı havalı silah mermilerinin yüzlerine isabet etmesi sonucu görme yetisini kaybettiği de kayıtlara geçti.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.