EmekManşetTürkiye

SGK’dan Kod-29 ile ilgili açıklama: Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı kodlar belirlendi

0

Sosyal Güvenlik Kurumu, (SGK) işçilerin işten çıkarıldıkları zaman kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi haklarını almasına engel olan Kod-29 ile ilgili bir açıklama yaptı.

SGK tarafından yapılan açıklamada, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” başlığı altındaki işten çıkarma sebeplerinin aynı kodla bildiriminin belirsizliklere yol açmasından dolayı her biri için ayrı kodlar belirlendiği ifade edildi.

Kod-29, işverenin işçinin sözleşmesini “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerileri” gerekçesiyle feshedilebilmesini sağlıyor. Kod-29 ile pandemi döneminde geçerli olan işten çıkarma yasağı da kırılabiliyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) 2020 yılında Kod-29 ile 176 bin 662 işçinin işten çıkarıldığını, bunlardan 34 bin 145’inin kadın, 142 bin 517’sinin de erkek olduğunu açıklamıştı. 

SGK tarafından yapılan açıklama

SGK tarafından Kod-29 ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

SGK, Koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanlarımızı korumak için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirilmiştir. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir.

Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimleri ’29 nolu kod’ üzerinden yapılmaktadır. Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir.

Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir. Ayrıca, 16.04.2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın ‘Kod-29’ kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır.”

SGK, fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeninin ‘Kod-29’ olarak bildirildiğini, fesih kısıtından sonra ise bu sayının düştüğünü ve aylık ortalama 15 bin kişi olduğunu ileri sürdü.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.