ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] İnce: Millet İttifakı kurulurken yok sayıldık

0

Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı‘nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu için “Millet İttifakı’nı kurarken davet edilmedik, mutabakat metinleri yapılırken davet edilmedik. Yok sayıldık” dedi.

Cumhuriyet‘ten Merve Kılıç‘ın aktardığına göre, partisinin 600 kişilik milletvekili listesinin YSK’ye teslim edildiğini anımsatan İnce, Memleket Partisi’nin adaylarını “toplumda karşılığı olan ve partiye emeği geçen insanlardan seçtiklerini” vurguladı.

Muharrem İnce, “Çankaya bölgesinde 1’inci sırada Mülkiye’de profesör var. CHP’nin listesinde de Ali Dibo var. Ali Dibo’yla yarışacak adayımız” dedi.

İnce, “Adaylarımız arasında doktorlarımız, tarım uzmanımız, Boğaziçi, ODTÜ mezunlarımız var. Parti meclisinde bunları tek tek oyladık. Biz 1,5 yaşında bir partiyiz. Elimizden bu geliyor” diye konuştu.

Çankaya’da bir kadın bir erkek olmak üzere fermuar yöntemi uyguladıklarını kaydeden İnce, “Bizim listemizde; Ali Dibolar, kumpasçılar, Atatürk’e hakaret edenler, ‘Kemalizm faşistliktir’ diyenler yok” ifadelerini kullandı.

İnce, “CHP’nin listesine koyduğu bir milletvekili ‘Kılıçdaroğlu’nda adamlığın zerresi yok’ demişti. Hele Yüksel Taşkın, direnişin kenti İzmir’e büyük hakarettir. Bu ittifakın adı Millet İttifakı değil, Ali Dibo ittifakıdır” diye konuştu.

‣ Kılıçdaroğlu-İnce arasında ‘teklif’ belirsizliği
‣ Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmeyen İnce’den Kılıçdaroğlu’na: Hoş geldiniz, güle güle

‘Menfaat ittifakı’

İnce “Ali Babacan, Sadullah Ergin, Davutoğlu 2017 referandumunda ‘evet’ oyu kullandılar. Erdoğan bunları kandırmıştı. Şimdi CHP listelerindeler. Erdoğan tekrar kandırırsa ne olacak” diye sorarak Meclis’te iki tane AKP olacağını söyledi.

29 Mart’ta Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye değinen İnce, şunları söyledi:

“29 Mart’tan önce veya sonra Kılıçdaroğlu’yla hiçbir görüşmem olmadı. Yakınındaki kişilerin bazıları kendilerini siyasi aktör yapmak için çıkıp açıklamalar yaptı. Önemsemedim. Ben Sayın Kılıçdaroğlu’yla görüşmeyen birisi değilim. Özel telefonlarımızı bilmeyen insanlar değiliz. Ama herhangi bir görüşmemiz olmadı. Millet İttifakı’nı kurarken davet edilmedik, mutabakat metinleri yapılırken davet edilmedik. Yok sayıldık. Biz ittifaklara karşı değiliz ama ittifaklar omurgalı olmalıdır. Onlarınki menfaat ittifakı.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.