Türkiye

Sebahat Tuncel konuşacaksa salon yok!

0

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, “Ortadoğu’dan Anadolu”ya isimli konferansın panelistleri arasında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel bulunması nedeniyle salon tahsis edilmedi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, bir öğrenci grubu tarafından düzenlenmek istenilen “Ortadoğu’dan Anadolu”ya isimli konferansın panelistleri arasında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel bulunması nedeniyle salon tahsis etmedi. Öğrenciler paneli kantinde yapmaya kararı aldı. Fakülte yönetimi konuyla ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçındı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan bir grup öğrenci, Ortadoğu’da yaşanılan olaylarla ilgili olarak, “Ortadoğu’dan Anadolu’ya” isimli bir panel düzenlemek istedi. Panele konuşmacı olarak BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Türkiye Gerçeği Dergisi Yazarlarından Mehmet Güneş ve Antikapitalist Müslümanlar grubu adına da İhsan Eliaçık davet edildi.

‘TUNCEL VARSA SALON YOK’

Öğrenciler söz konusu panel için fakülte yönetimiyle temasa geçerek, salon talebinde bulundular. Öğrencilerin açıklamalarına göre, Fakülte yönetimi panelistler arasında BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in ismini görünce “Rektörlükle konuşuruz ama salon talebiniz karşılanmaz” yanıtı verdiler.

KANTİNDE YAPACAKLAR
Öğrenciler kısa bir süre sonra “salon talebine” ilişkin yapılan başvurunun sonucunun ne olduğunu sormak için fakülte yönetimiyle tekrar temasa geçti. Ancak aynı yetkililer, salon taleplerinin olumsuz sonuçlandığını kendilerine bildirdi. Salon talebinin karşılanmaması üzerine öğrenciler, söz konusu paneli 14 Mayıs 2013 günü fakültenin kantininde yapmaya karar verdi. İddialarla ilgili olarak görüşmeye çalıştığımız Fakülte yönetimi, dekanlık sekreterliği aracılığıyla, “Şu anda hiçbir şekilde açıklama yapmak istemiyoruz” mesajı gönderdi. Benzer bir olay Galatasaray Üniversitesi’nde de yaşanmıştı. Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenmek istenilen “Cinsiyet Eşitliği’nin İnşası” isimli bir konferans BDP’li Tuncel bulunduğu için yine salon verilmemişti.

SABAHAT TUNCEL: NE OLURSA OLSUN KATILACAĞIM

BDP’li Sabahat Tuncel ise Radikal’e yaptığı açıklamada, panele kantinde yapılması durumunda bile katılacağını belirterek, “Mekan bizim için önemli değil, gerekiyorsa dışarıda da yapılır ama ben katılacağım. Daha önce de benzer bir olayla karşılaştım, mekan tartışmasından sıkıldım, bu konuda üniversite yönetiminin daha demokratik olması lazım. Kişiye göre kararlar almaması lazım. Üniversite yönetiminin tavrını ideolojik buluyorum. Üniversitelerin daha demokratik davranması gerekiyor” diye konuştu.

(2haber)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.