EkolojiManşetYerel

Saros Körfezi’nin plajları için polis kordonunda ihale

0

Edirne Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesi Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Keşan ve Enez ilçelerinin sahillerinde, toplam 14 parselden oluşan 127 bin 464 metrekarelik alanın üç yıllığına kiralanmasına yöre halkı tepki gösterdi.

Deveci Han Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ihaleye çok sayıda firma katıldı. İhale sırasında Kültür Merkezi’ne giden çevre örgütleri üyeleri ve sözcülerinden oluşan 40 kişilik grup, komisyon başkanlığına ihalenin yapılmaması için dilekçeyle itirazda bulundu. Dilekçelerinin alınmasının ardından polis eşliğinde salondakiler ve gazeteciler dışarı çıkarıldı. Salonun boşaltılmasıyla ihale, çevrim içi yapıldı.

İhale yapıldı, itirazlar daha sonra değerlendirilecek

Yöre halkı ve aktivistler, itiraz dilekçelerini ihalenin yapılmasının ardından verebildi. İhale Komisyonu Başkanı, dilekçelerdeki taleplerin değerlendirileceğini söyledi.

İhale gerçekleştirilirken bir basın açıklaması yapan grup adına konuşan Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar,hukuka ve yönetmeliğe aykırı olduğunu savunduğu ihalenin durdurulmasını istedi.

Doğal Sit alanı olan Saros Körfezi’nin kiralanmasının Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu belirten Kaçar’ın açıklaması şöyle:

‘Uluslararası hukuka da aykırı’

“14 ayrı kiralama için yapılan ilanlarda ihale ile kiralanacak DHTA (Devletin Hükmü ve Tasarrufu Altındaki) alanlarının Vaziyet Planları bulunmamaktadır. İhale dosyası, ihale dökümanları ve ihale ilanı mevzuata, usul ve hukuka açıkça aykırıdır.

Bu ihale işlemleri İhale Mevzuatına da Tabiat Varlıkları Ve Doğal SİT Alanları İle Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik’teki 8, 9, 17, 18, 19, 20. maddelerine de açıkça aykırıdır.

Yönetmeliğin 8. Maddesine göre <İhale konusu işlerin her türlü özelliğini gösteren şartname ve varsa ekleri Ek-6’da belirtilen forma uygun olarak İdarece hazırlanır.> Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerin krokisi, koordinatları gösterilmesi zorunludur. Yönetmeliğin 20.maddesine göre 17 nci ve 18 inci maddelere uygun olmayan ilanlar geçersizdir.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Doğal SİT alanları mevzuatı SİT Alanlarının korunmasını zorunlu kılmaktadır. Kiralama vakfınızın kuruluş amacı olan Çevre Koruma amacına da açıkça aykırıdır. Halk olarak serbestçe kullandığımız kıyılarımızın, kumsallarımızın ticari faaliyete açmak kamu yararına aykırıdır. Anayasanın 43. maddesine göre sahil şeritlerinden yararlanma da öncelikle kamu yararı gözetilmelidir.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.