ManşetTürkiye

Sarısülük davasında tutanak çelişkisi

0
Ethem Sarısülük’ü vuran polisin imzası, ‘raporlu’ olduğu gün Olay Yeri Tutanağı’ndan çıktı. Tutanak, polisin “Vurduğumu bilmiyordum” sözünü yalanladı.
Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin davada skandal bir gelişme ortaya çıktı. Sanık polisin, raporlu göründüğü tarihte ‘Olay Yeri Tutanağı’nda imzasının bulunduğu anlaşıldı. Tutanakta Ethem’in vurulduğu net bir şekilde anlatıldı. Oysa sanık polis savcılık ifadesinde “Olay sırasında bir kişinin yaralandığını iki-üç gün sonra öğrendim” demişti.

Ankara’daki Gezi olaylarında Ethem Sarısülük başına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Ankara Başsavcılığı, Ethem’i vuran polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında ‘meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan dava açmıştı. Davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Şanlıurfa Koruma Şube Müdürlüğü’ne atanan ve tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz’ın mahkemeye video konferans sistemiyle bağlanarak ilk ifadesini vermesi bekleniliyor. Kritik duruşma öncesinde Radikal çarpıcı bir detaya ulaştı.

Dava dosyasına göre Sarısülük 1 Haziran 2013 günü Kızılay’daki olaylar sırasında kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz ise olaylar sırasında kendisine atılan taşlar nedeniyle yaralandığı gerekçesiyle 1 Haziran tarihinden itibaren iki günlük rapor almıştı. Ancak 2 Haziran tarihli ‘Olay Yeri Tutanağı’nda Şahbaz’ın da imzasının bulunduğu ortaya çıktı. Şahbaz’ın raporlu olduğu tarihte düzenlenen olay yeri tutanağına imza attığı anlaşıldı.

 

Tutanakta ne denildi?

Sanık polis, 24 Haziran 2013 günü savcıya verdiği ifadesinde, “Ben olaydan iki gün sonra internet ve televizyonlarda olay görüntüleri yayımlanınca ateş ederken birinin yaralandığını öğrendim. O ana kadar haberdar değildim” demişti. Ancak 2 Haziran tarihli ve kendisinin de imzasının bulunduğu Olay Yeri Tutanağı’nda Ethem Sarısülük’ün vurulduğu bilgisine sahip olunduğu anlaşıldı. Tutanakta şöyle denildi:

“Polis memuru Ahmet Şahbaz’ın uyarı ateşi yaptığı esnada eylemci grup tarafında yakın mesafede atılan çok sayıda taş kendisine isabet etmiştir. Bu esnada saldırgan grubun arasında bulunan Ethem Sarısülük’ün yere düştüğü ve devamında ambulansla hastaneye gönderildiği gözlemlenmiştir.”

Sarısülük ailesi, olay tutanağında imzası olan polis amirleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ahmet Şahbaz’a talimat veren polis amirleri hakkında da dava açılması talep edilmişti. Ancak savcılık soruşturmada amirler hakkında takipsizlik kararı verdi. Ailenin avukatları takipsizlik kararına itiraz etti. İtirazı görüşen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi de savcılığın verdiği takipsizlik kararını hukuka uygun bularak yapılan itirazı reddetti.

(Radikal)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.