YerelDoğa MücadelesiManşet

Salda Gölü’nde sigara içmek yasak, beton dökmek serbest

0

Burdur‘un Yeşilova ilçesinde yer alan ve yapılmak istenen Millet Bahçesi projesi sebebiyle ağır ekolojik yıkım tehdidi altında olan Salda Gölü‘nde, 1 Ağustos’tan itibaren sigara içilmesi yasaklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, Salda Gölü’nü, ‘dumansız hava sahası’ ile de ön plana çıkan bir plaj haline getireceklerini söyledi.

‘İçme suyu kalitesinde suya sahibiz’

Ümit Turan, “Ziyaretçilerin burada sigarasız, rahat bir ortamda, dumansız bir hava sahası içerisinde bu güzelliği izlemelerini istiyoruz. Bu da Türkiye’de bir ilk olacaktır” dedi.

Bakanlık olarak aldıkları tedbirlerle alandaki su kalitesinin arttığının analiz raporları ile ortaya çıktığını kaydeden Turan, “Şu anda içme suyu kalitesinde bir suya sahibiz. Aldığımız tedbirlerle katı atık girdilerinin, çöplerin düzenli bir şekilde depolanması sebebiyle gölde şu anda herhangi bir kirlilik bulunmamaktadır” dedi.

300 bin metrekarelik alana millet bahçesi

Öte yandan, Güngör Tarım İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından 300 bin metrekarelik alana yapılması planlanan Millet Bahçesi’nde şu yapıların inşa edilmesi öngörülüyor: Büfe, iki adet kafe, restoran, yönetici-sağlık ünitesi, yöresel ürünlerin satılacağı çoklu alan, giyinme-soyunma kabinleri, mescit ve cankurtaran birimleri.

Beton dökmeye izin

Her ne kadar Ağustos ayında Salda Gölü’ne ziyarete giden ve burada açıklama gerçekleştiren Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tekrar tekrar alana kesinlikle beton dökümüne izin verilmeyeceğini belirtmiş olsa da proje dosyasında şu ibareler yer alıyor:

İdare ve proje Müellifince tutanak düzenlenerek tespit edilecek ve beton dökümüne izin verilecektir.

Burada yapılmak istenen Millet Bahçesi’ne karşı çıkanlar ise projenin göl ve çevresine zarar vereceğini belirtiyor. Kapalı bir havza olan gölün yoğun insan ziyareti sonrasında kendisini temizlemeyeceğini belirten Yeşilovalılar ve ekolojistler buraya özgü pek çok canlı türünün yok olacağı endişesi duyuyor.

 

 

Kategori: Yerel

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.