ManşetTürkiyeUncategorized

Şakran’da çocuk tecavüzüne Adalet Bakanlığı göz yummuş

0

Şakran Cezaevi’nde kalan çocuk mahkûmların birbirine uyguladığı taciz, işkence ve cinsel saldırılar için CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun geçen yıl verdiği soru önergesini Adalet Bakanlığı ’24 saat izliyoruz öyle bir şey yok’ diye yanıtladığı ortaya çıktı.

1

Radikal’den İsmail Saymaz’ın özel haberine göre Şakran Çocuk Cezaevi’nde mahkum çocuklarının birbirlerine karşı uyguladığı taciz ve tecavüzlerin cezaevi müdürü tarafından kaleme alınan bir iç yazışma ile resmi olarak teyid edilmesinin hemen akabinde yeni ve daha büyük bir skandala da Adalet Bakanlığının imza attığı ortaya çıktı.

Adalet Bakan Bekir Bozdağ’ın, Şakran Cezaevi’ne yönelik suçlamalara ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bir sene önce yönelttiği soru önergesine karşılık, cinsel istismar ve işkence iddialarının asılsız olduğunu ve cezaevinin 288 kamerayla 24 saat boyunca izlendiğini söylediği anlaşıldı.

Tanrıkulu 13 ay önce 17 Ocak 2014’de Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması talebi ile sunduğu soru önergesinde, İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı İnfaz Kurumu hakkındaki iddiaları yönelterek, şu soruların yanıtlanmasını istemişti;

– Şakran Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumunda çocuklara ve gençlere uyku ilacı yerine doktor önerisi ve reçete dışında “Şizofreni, manik depresif, majör depresyon” ilacı verildiği iddiaları doğru mu?

– İlaçların çocuk ve gençlere verilmesi kimlerin talimatı ve onaylarıyla gerçekleşmiş ve gerçekleşmektedir?

– Şakran Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumunda çocuklara 60 güne varan hücre cezaları verildiği iddiaları doğru mudur?

– Şakran Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumunda cinsel istismar ve tecavüze uğrayan çocuklar bulunmakta mıdır?

– Çocuklara yapılan kötü muameleler ve işkencelerin ortaya çıkmaması için kamera kayıtlarının silindiği iddiaları doğru mudur?

– Şakran Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumunda “Mavi Oda” uygulaması gerçek midir?

– Mavi Oda’da çocuk ve gençlerin 3 gün boyunca yataksız olarak kalmaya zorlandıkları iddiası doğru mudur?

– Görevli yöneticilerin çocukları hortumlarla dövdükleri ve diğer çocukları da dövmeye zorladıkları iddiası doğru mudur?

– Müşahede odasında 3,5 ay kalan çocuklara, 5 gün kalmış gibi kağıt imzalatıldığı, bu süre zarfında günde sadece 1 saat havalandırmaya çıkmalarına izin verildiği doğru mudur?

– Mavi Oda ve Müşahede Odasında kamera bulunmadığı ve çocukların bu odalara götürülerek dövüldükleri iddiası doğru mudur?”

(Radikal)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.