ManşetSağlık

Sağlık çalışanları iş bıraktı: Çalışırken ölmek istemiyoruz

0
Fotoğraf: Ankara Tabip Odası

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenimahalle Semt Polikliniği’nde Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin’in hastası tarafından darp edilmesi üzerine Ankara sağlık emek meslek örgütleri tarafından şiddete karşı basın açıklaması düzenlendi.

Zekai Tahir Burak Hastanesi önünde çok sayıda hekimin ve sağlık çalışanının şiddete karşı bir araya geldiği eylemde “çalışırken ölmek istemiyoruz”, “sağlıkta şiddet sona ersin” sloganları atıldı. Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ana binada ve Zekai Tahir Burak hastanesinde sağlık çalışanları iş bıraktı.

‘Sağlıkta etkin şiddet yasaları istiyoruz’

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu neredeyse her gün sağlıkta şiddet olayı yaşandığını belirterek “Bir hafta önce bu hastanede Solmaz hemşire, iki gün önce Dr. Ebru Ergin, dün Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliği’nde bir asistan arkadaşımız şiddete uğradı. Maalesef sağlıkta etkin şiddet yasaları istiyoruz ancak yetmediğini de biliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve kültürel iklim ile sağlıkta dönüşüm programı da artan şiddet vakalarında çok büyük bir etken” diye konuştu.

Fotoğraf: Ankara Tabip Odası – Dr. Ayşe Uğurlu

‘Yaşatmak için yola çıkanlar yaşamak için mücadele ediyor’

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Nazan Karacabey de yaptığı konuşmada Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ard arda yaşanan şiddet olaylarıyla adeta şiddetin merkezi haline geldiğini söyledi. Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte bir çok hastanenin kapanacağını belirten Karacabey “Peki Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi bizler için ne kadar güvenli olacak” diye sordu.

Yaşatmak için yola çıkanların yaşamak için mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Karacabey “Çöken, kışkırttığınız sağlık sisteminin altında biz sağlık çalışanları kalmayacağız çünkü bizler her şeye rağmen yeni bir sağlık sistemi mümkün diye yola çıktık” sözlerini kaydetti.

Fotoğraf: Ankara Tabip Odası – Nazan Karacabey

‘Bakanlık şiddete seyirci kalmaya devam ediyor’

Basın açıklamasını okuyan Türk Nöroloji Derneği Başkanı Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu sağlıkta şiddetin ancak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yaşamına kast ettiği takdirde Sağlık Bakanı’nın gündemine girmesini eleştirdi. Dr. Topçuoğlu “Beklentimiz sağlıkta şiddeti engelleyecek etkin bir yasa ve tedbir iken, sosyal medyadan ‘geçmiş olsun’ paylaşımlarından öteye gitmiyor. Bakanlık ve kamu idarecileri sağlıkta şiddete seyirci kalmaya devam ediyor” dedi.

Fotoğraf: Ankara Tabip Odası – Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu

Hekimlerin yetkililere yönelttiği sorular şöyle:

  • Her geçen yıl katlanarak artan beyaz kod bildirimi nedeniyle Bakanlık bu kapsamda il ve hastane düzeyinde risk tespitini yapmış mıdır?
  • Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Strateji Planı ile sağlıkta şiddet kapsamında çalışma yapacağını ifade edilmişti. Bu konuda bugüne kadar kamuoyuna yansıyan bir çalışma ve rapor açıklanmamıştır. Çalışma yapılmakta mıdır?
  • Ankara EAH en fazla şiddet yaşanan hastanelerden biridir, iş veren olarak Başhekimliğin ya da İl Sağlık Müdürlüğünün bir çalışması var mıdır?
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yoğunlaşan sağlıkta şiddet haberlerini ihbar kabul edip inceleme başlatmış mıdır? Sağlık Bakanlığı ile bir çalışma yürütmekte midir?

Ne olmuştu?

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde 23 Şubat’ta nörolog Dr. Ebru Ergin,  rapor olmadan istediği ilacı yazamayacağını söylediği hasta tarafından sert şekilde darp edilmiş ve çalıştığı hastanede tedavi altına alınmıştı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaTwitter üzerinden olayı insanlık dışı şiddet olarak nitelendirmiş, “Sağlık hizmeti verenleri koruyacak yasal düzenlemeler yakın. Şiddet suçlularını gözümüz uzun süreler görmeyecek. Yerleri hapistir” demişti.

Türk Tabipler Birliği de Mart sonuna kadar yapılacak eylem planını açıklamış, Tıp Bayramı haftası olan 14-15 Mart’ta bütün hekimlerle g(ö)reve gidileceğini bildirmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.