İklim ve EnerjiManşet

Rusya’nın devlet nükleer şirketi Rosatom, Kuzey Kutbu’nda ‘çevre izleme’ yapacak!

0

Rusya devletinin enerji kuruluşu ve Mersin‘de inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali‘nin de büyük ortağı Rosatom şirketi, 3 Ekim’de düzenlenen Rusya Federasyonu Denizcilik Kongresi‘ndeki anlaşmaya göre, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Deniz Araştırmaları Merkezi ile 2022-2023 yıllarında Kuzey Kutbu’nda ‘çevre izleme’ alanında işbirliği yapacak.

İşbirliği anlaşması, 2022-2023 yıllarında Rusya Federasyonu‘nun Kuzey Kutbu Bölgesi sularında su üstü ve su altı çevre güvenliğinin kapsamlı bir şekilde araştırılması ve izlenmesine devam edilmesi amacını taşıyor.

Anlaşmaya Rosatom adına Kuzey Kutbu’nun Kalkınması Özel Temsilcisi Vladimir Panov ve Moskova Devlet Üniversitesi adına Genel Müdür Dmitry Korost imza attı.

Rosatom’u tanıma dersleri -1
Rosatom’u tanıma dersleri -2

Panov açıklamasında şunları kaydetti:

“2021-2022 yıllarında Kuzey Deniz Rotası (NSR) sularında bulunan 50 izleme istasyonunda benzersiz ve kapsamlı çalışmalar yürütüldü. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak çıkarılabilecek en önemli sonuç, ticari gemiciliğin şu anda Kuzey Kutbu’ndaki deniz ekosistemleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığıdır. Bu yıl da devam eden araştırmalar, NSR’nin kapsamlı bir çevre izleme programını oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Bu programın, ayrı bir ulusal çevre izleme alt sisteminin temelini oluşturacağına inanıyoruz.”

Kuzey Kutbu’ndaki erimenin fotoğraflarla vahameti : Yüz yıl önce yüz yıl sonra

Dmitry Korostda  “Bu yıl, deniz ekosistemlerinin incelenmesindeki eksiklikleri tespit etmek ve gidermek, deniz taşımacılığının bunlar üzerindeki etkisini değerlendirmek için çalışmalara devam ediyoruz” dedi:

“Kuzey Kutbu’ndaki çevresel durum hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi edinmemizi sağlayacak dijital hizmetler geliştireceğiz. Ayrıca NSR sularında saha çalışmaları sürüyor. Çalışmaların keşif aşaması şu anda Doğu Arktik‘te devam ediyor.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.