Enerjiİklim KriziManşet

Yeni Hollanda koalisyonu, daha fazla açık deniz gaz çıkarımı ve nükleer enerji hedefliyor

0
Hollanda‘nın yeni sağcı koalisyonu, “güvenilmez ülkelere” bağımlılığı azaltma planlarının bir parçası olarak denizaşırı doğal gaz çıkarımını ve nükleer enerji üretimini genişletmeyi hedefleyeceğini açıkladı.

Sağ popülist siyasetçi Geert Wilders, birinci parti olarak çıktığı genel seçimlerin yapılmasından yaklaşık altı ay sonra, 15 Mayıs’ta diğer üç sağcı parti ile bir koalisyon hükümeti üzerinde anlaştıklarını duyurmuştu. Ülkede sağ ve aşırı sağ çizgideki dört partili bir koalisyon konusunda anlaşmaya varılması, Avrupa Parlamentosu seçimlerine haftalar kala bir Avrupa ülkesinin daha aşırı sağa kayma ihtimalini gündeme getirmişti.

Hükümet, koalisyon anlaşması taslağında, halihazırda kabul ettiği uluslararası iklim hedeflerine mümkün olduğunca sadık kalacağını, ancak bunların üzerine herhangi bir ulusal kısıtlama eklemeyeceğini bildirdi. Bu, ek bir ulusal karbondioksit vergisine ilişkin planların iptal edilmesi anlamına geliyor.
Hollanda’nın enerji güvenliğini artırmaya yönelik planlar, müstakbel hükümetteki dört siyasi partinin muhafazakar ve popülist temalarıyla uyumlu olarak şekillendirildi.

Kuzey Denizi’ndeki gaz üretimi artırılacak

Söz konusu tercihler, 2022’de Ukrayna savaşının başlamasıyla ülkenin Rus gazına erişimi kaybetmesinin ardından karşılaştığı zorlukları da yansıtıyor.   Taslakta, “doğal gaz için yeni uzun vadeli sözleşmeler yapılacak ve gaz ve kritik emtia rezervleri oluşturacağız” deniliyor.
Taslak anlaşmada, Hollanda’nın Groningen eyaleti altındaki büyük gaz sahasındaki üretimin kapalı kalacağı, ancak “Kuzey Denizi’ndeki gaz üretiminin artırılacağı” da belirtildi. Ülkenin açık deniz rüzgarını genişletme planları değişmeden kalırken, karada yeni rüzgar türbinlerinin inşasına olan vurgu azalacak.

Yeni nükleer reaktörler

Buna ek olarak, anlaşma Hollanda’da nükleer enerji üretimini artırma planlarını da yeniden doğruladı. Anlaşmada, “Borssele’deki nükleer reaktör açık kalacak ve iki yeni reaktörün inşaatı devam edecek” denildi.
Açıklamada, “Buna ek olarak, kamu-özel ortaklığıyla birden fazla küçük reaktörün de kurulabileceği iki nükleer reaktör daha inşa edilecek” ifadeleri kullanıldı.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.