LGBTİ+Manşet

Rusya’da ‘Transseksüellere ehliyet yok’

0

150109083015_russia_traffic_624x351_afpRusya’da transseksüeller araba ehliyeti alamayacak kişiler listesine ekledi. Gerekçe ise transseksüelliğin ‘akli dengesizlik’ olarak sınıflandırılması.

Ülkede yapılan yeni düzenlemeyle transseksüelliğin yanı sıra fetişizm ve teşhircilik de kişilerin ehliyet alamamasına yol açacak eğilimler olarak kabul edildi.

Rusya’da çok fazla araba kaası yaşandığını düşünen hükümet, ehliyet başvurularında sağlık kontrollerinin sıkılaştırılmasını istiyordu.

Artık kumar bağpımlılığı ve kleptomani de kişilerin ehliyet almasına engelen olacak ‘akli dengesizlikler’ listesinde.

Rusya’daki psikiyatrlar ve insan hakları savunucuları açıklanan yeni düzenlemeyi kınıyor ve atılan bu son adımı uzun süredir transseksüellere yönelik devam eden baskının son adımı olarak yorumluyor.

Rusya 2013’te “Gelenek dışı yaşamn tarzlarının yüceltilmesini” yasa dışı ilan etmişti.

Rusya Psikiyatrlar Birliği’nden Valery Evtushenko, ehliyet düzenlemesini BBC Rusça Servisi’ne değerlendirirken “İnsanlar ehliyet yasağına takılmamak için psikolojik destek almaktan vazgeçebilir ve sorunlarını gizler hale gelebilir” dedi.

Rusya’daki Avukatlar için İnsan Hakları örgütü ise son düzenlemeyi ‘ayrımcılık yapılıyor’ diyerek eleştirdi. Örgüt hükümet yetkililerinden konuya açıklık getirmelerini istedi ve durumu uluslararası insan hakları örgütlerine ileteceklerini vurguladı.

Ülkedeki Şoförler Sendikası ise kararı destekliyor. Sendika lideri Alexander Kotov, “Kazalarda çok insan ölüyor. Sağlık kontrollerinin daha sıkı hale getirilmesi son derece yerinde bir karar” dedi.

Ancak sendikaya göre profesyonel olmayan sürücüler için şartlar bu kadar katı olmamalı.

BBC Rusça Servisi’ne konuşan Ruspsikiyatr Mikhail Strakhov, yeni düzenlemedeki ‘kişilik bozukluğu’ tanımlamasının çok muğlak olduğunu söyledi ve bazı bozuklukların da araba sürmeye engel olmayacağının altını çizdi.

(BBC)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.