Enerjiİklim KriziManşet

Rusya yaptırımlara rağmen Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu

0

Rusya‘nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara rağmen, geçen yıl da Almanya‘nın en büyük kömür tedarikçisi olmaya devam ettiği açıklandı.

Alman Bild gazetesinin aktardığına göre, geçen yıl Almanya’nın toplam kömür ithalatı, önceki yıla göre yüzde 8 artarak 44,4 milyon tona ulaştı. Alman Kömür İthalatçıları Derneği’nin verilere göre de, Rusya’dan fosil yakıt ithalatını yasaklayan yaptırımlara rağmen, ülke geçen yıl da Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu.

Almanya’nın Güney Afrika‘dan kömür ithalatı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 279 artışla 3,9 milyon tona, Kolombiya‘dan yüzde 210 artışla 7,2 milyon tona, ABD‘den yüzde 32 artışla 9,4 milyon tona ve Avustralya‘dan yüzde 15 artışla 6,3 milyon tona ulaştı.

Ülkenin Rusya’dan kömür ithalatı ise geçen yıl 2021’e göre yüzde 37 azaldı ve 13 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Rusya, savaşa ve yaptırımlara rağmen Almanya’nın toplam kömür ithalatının yüzde 29’unu karşılıyor ve böylece  ülkenin en büyük kömür tedarikçisi olmaya devam ediyor.

Kapatılması planlanan santraller de devrede

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası arz yönlü belirsizlikler ve AB’nin Rus enerji ürünlerine uyguladığı ambargo Almanya’daki enerji piyasalarında dengesizliklere yol açmıştı.

Ülke, Moskova‘nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği bir enerji kriziyle karşı karşıya kalmış; hükümet buna rağmen AB yaptırımları kapsamında, 2023’ten itibaren Rus ham petrolü alımını da tamamen durduracağını açıklamıştı.

Enerji krizi sonrasında kömür ve nükleer enerji politikalarını yeniden değerlendiren ülke, 14 termik santral ünitesini çalıştırırken, üç üniteyi de acil durumlarda faaliyete hazır konuma getirdi.

Almanya’da enerji krizine acil yanıt: Kapatılan kömür santrali tekrar faaliyete geçti
Almanya nükleer santralleri kapatma planını erteledi

Kış mevsiminde olası bir enerji sıkıntısına karşı daha önce kapanması planlanan üç nükleer santral de acil durum rezervi olarak beklenmeye alındı.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel‘e göre Almanya, toplam 268,1 milyar avro ile Avrupa ülkeleri arasında enerji krizine karşı en fazla kaynak ayıran ülke oldu. Ülkede enerji krizine karşı mali tedbirlerin milli gelire oranı da yüzde 7,5’ine karşılık geliyor.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.